Składał 13-latce propozycje przez internet
Nawet do 12 lat pozbawienia wolności grozi mężczyźnie zatrzymanemu w związku z podejrzeniem o nakłanianie małoletniej do poddania się czynnościom seksualnym. Zatrzymany trafił już do policyjnego aresztu. Jeleniogórscy policjanci prowadzą czynności w związku z podejrzeniem o nakłanianie małoletniej do poddania się czynnościom seksualnym przez 25-letniego mieszkańca jednej z podjeleniogórskich miejscowości. Mężczyzna został zatrzymany w domu. Policjanci zabezpieczyli komputer i telefon komórkowy.
Jak ustalili policjanci, mężczyzna komunikował się z 13-letnią dziewczynką za pośrednictwem komunikatora internetowego i telefonu komórkowego. W prowadzonej korespondencji przedstawiał się jako 15-latek, przy czym miał świadomość, że koresponduje z dzieckiem. Na ślad mężczyzny funkcjonariusze trafili po informacji przekazanej przez mieszkańca Wrocławia. Z jej treści wynikało, że dorosły mężczyzna nakłania małoletnią do poddania się czynnościom seksualnym.
25-latek trafił do policyjnego aresztu. Za popełnione przestępstwo grozi mu nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Zabezpieczony komputer i telefon zostaną szczegółowo zbadane przez biegłego pod kątem zawartości nielegalnych plików. Obecnie policja wyjaśnia wszystkie okoliczności dotyczące sprawy.
Jak ochronić dziecko przed zagrożeniami w Internecie?
Przede wszystkim rozmawiaj ze swoim dzieckiem. Uświadom je, że w sieci znajdują się treści, których powinno unikać. Ustal z nim zasady korzystania z Internetu. Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić to zakaz korzystania z Sieci. Nie od dziś wiadomo, że zakazany owoc kusi najbardziej.
Warto mówić dzieciom o czterech prostych zasadach bezpieczeństwa w korzystaniu z Internetu:
• Nigdy nie wiesz, kto siedzi po drugiej stronie
• Chroń swoją anonimowość. W Internecie lepiej nie podawać imienia i nazwiska, od tego jest tzw. nick, czyli sieciowy pseudonim.
• Jeśli chcesz się spotkać z kimś poznanym w sieci, to w miejscu publicznym.. Oczywiście, w przypadku dzieci, rodzice powinni wiedzieć, z kim i gdzie się ono spotyka.
• Jeśli coś Cię zaniepokoi, zawstydzi, czy przestraszy, powiedz o tym dorosłemu.
Dużą pomocą dla rodzica mogą być programy filtrujące treści internetowe. Pozwalają one:
• blokować strony zawierające pornografię, przemoc, wulgarne słownictwo, narkotyki i inne szkodliwe treści.
• zablokować komunikatory internetowe, czaty oraz możliwość ściągania plików z Sieci,
• dodatkowo programy pozwalają na ustalenie limitów czasowych korzystania z Internetu przez dziecko (lub kilkoro dzieci),