Policja podsumowała rok 2008
Rok 2008 nie odbiegał pod względem istniejących zagrożeń od lat poprzednich. Zadania policji jeleniogórskiej w roku 2008 koncentrowały się na rzeczywistym ograniczeniu przestępczości, podniesieniu sprawności i skuteczności działania Policji oraz poprawie wizerunku Policji w społeczeństwie.
Planując szczegółowe zadania na rok 2008, w oparciu o dostępne badania opinii społecznej, dziesiątki spotkań z samorządami, organizacjami społecznymi i przedstawicielami wielu instytucji oraz bezpośrednio z mieszkańcami naszego regionu, zostały zidentyfikowane zagrożenia a także oczekiwania kierowane przez społeczeństwo wobec jeleniogórskiej Policji. Mając to na uwadze dostosowaliśmy nasze struktury organizacyjne do nowych zadań zwiększając przede wszystkim potencjał pionów wykonawczych, a w szczególności powodując zwiększenie ilości służb patrolowych i dzielnicowych. Zostały opracowane standardy oraz procedury w zakresie polityki jakości, zadbaliśmy o poprawę kultury organizacyjnej naszej jednostki a w szczególności o właściwą komunikację wewnątrz organizacji oraz z podmiotami zewnętrznymi i społeczeństwem.
W planie działania, położono nacisk przede wszystkim na ograniczanie ilości najbardziej uciążliwych społecznie kategorii przestępstw tj. kradzieży samochodów, włamań, kradzieży i rozbojów oraz przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu. Ważnymi zadaniami było także zwiększenie ilości służby patrolowej na ulicach, ograniczanie zachowań chuligańskich oraz poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Do strategicznych celów zaliczyliśmy również uzyskanie zdecydowanie wyższej skuteczności naszych działań wobec sprawców przestępstw i wykroczeń, szybszy czas reakcji na występujące zdarzenia, maksymalne ograniczenie ich negatywnych skutków, w tym skutków finansowych, odzysk utraconego mienia oraz co jest niezwykle ważne - pozbawienie sprawców pożytków, jakie osiągnęli w wyniku działalności przestępczej.
W roku 2008 KMP w Jeleniej Górze otrzymała duże wsparcie ze strony władz samorządowych zarówno w realizacji bieżących zadań jak i we wspólnych działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Jednym z wymiernych tego przykładów było sfinansowanie dodatkowych patroli pieszych na terenie Karpacza Piechowic, Szklarskiej Poręby a w szczególności Jeleniej Góry, gdzie takich dodatkowych służb patrolowych w głównych miejscach miasta wykonaliśmy 310. Urząd Miejski w Kowarach sfinansował 2 etaty dzielnicowych a gmina Piechowice – 1 etat. Otrzymywaliśmy pomoc na sprzęt techniki policyjnej, samochody i nagrody dla policjantów nie tylko od samorządów lokalnych. Znaczne środki otrzymaliśmy także od Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.
Dążąc do rzeczywistego ograniczenia przestępczości podjęto wiele przedsięwzięć prewencyjnych. Służby zewnętrzne zostały maksymalnie zaktywizowane i były aktywnie wspomagane przez pion kryminalny w swoich działaniach, patrolach i zabezpieczeniach. Do służby zewnętrznej wykorzystano wszystkie dostępne w danym momencie siły policyjne, które były wzmacniane także funkcjonariuszami Straży Miejskich, Straży Granicznej, Straży KPN, i innych służb.
Wspólnie realizowaliśmy działania w ramach rządowego programu „Razem Bezpieczniej”. Przygotowany w jego ramach projekt miasteczka ruchu drogowego w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji otrzymał pierwszą i nagrodę, którą była kwota 25 tysięcy złotych z przeznaczeniem na przygotowanie projektu technicznego przedsięwzięcia.
W Jeleniej Górze, jako w jednym z 5 miast Dolnego Śląska przy wielkim zaangażowaniu jeleniogórskiej Straży Miejskiej i wsparciu władz miejskich i samorządu prowadziliśmy działania w ramach programu „Bezpieczne Miasto”. Wymiernym jego efektem było znaczne ograniczenie przestępczości oraz uciążliwych społecznie zachowań.
Z inicjatywy Policji, przy wsparciu starosty jeleniogórskiego, wspólnie z władzami Miejskimi Karpacza, Strażą Graniczną i karpacką Strażą Miejską oraz Karkonoską Organizacją Turystyczną wdrożyliśmy i funkcjonował na terenie Karpacza program o nazwie Certyfikat Bezpieczeństwa. Promował on dbałość właścicieli obiektów turystycznych o poziom bezpieczeństwa gości, ich mienia i pojazdów, a także promował stosowanie nowoczesnych systemów zabezpieczeń. Spełnienie określonych regulaminem wymagań skutkowało przyznaniem certyfikatu bezpieczeństwa dla uczestniczących w nim podmiotów i miało swój wymiar promocyjny. Działania te spotkały się z dużym społecznym zainteresowaniem i przystąpiliśmy do wdrażania programu na terenie Szklarskiej Poręby a także w Jeleniej Górze.
Naszymi działaniami obejmowaliśmy wszelkie możliwe miejsca, gdzie nasza obecność lub pomoc mogła wpłynąć na wzrost poczucia społecznego bezpieczeństwa. Przykładem niech będzie fakt, że jako jedna z niewielu jednostek w Polsce i jedna z pierwszych, od 6 lat prowadzimy działania pod nazwą bezpieczne stoki, gdzie poza dbałością o mienie turystów, pełnimy także służbę w formie policyjnych patroli narciarskich bezpośrednio na stokach. Takie działania spotykają się z dobrym przyjęciem gestorów turystyki, mieszkańców i turystów, ale także mają bezpośredni i istotny wpływ na podnoszenie poziomu bezpieczeństwa.
Pod koniec roku 2007, w Jabloncu, na spotkaniu Komendanta Powiatowego Policji pana płk Jozefa Rasina oraz Komendanta Miejskiego Policji w Jeleniej Górze zapadły pierwsze uzgodnienia dotyczące ścigania przestępczości transgranicznej oraz wystawiania wspólnych patroli prewencyjnych Policji obu krajów. W rezultacie już w styczniu 2008 r podczas zawodów w skokach narciarskich w Harrachowie pojawiły się pierwsze takie patrole. Dzisiaj są one codziennością. Patrole te pełnią służbę po obu stronach granicy, na drogach, w okolicach marketów, targowisk, na szlakach turystycznych – a ich głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa turystom, udzielanie im pomocy, zabezpieczanie imprez sportowych i zwalczanie przestępczości.
W roku 2008 podpisano także porozumienie o współpracy pomiędzy jeleniogórską Policją a Karkonoskim Parkiem Narodowym. Przewiduje ono podejmowanie wspólnych przedsięwzięć w zakresie zwalczania przestępstw i wykroczeń wynikających z odpowiednich przepisów prawa i mających miejsce na terenie KPN takich jak: zwalczanie kłusownictwa, poruszania się pojazdami po terenie leśnym, zwalczanie kradzieży drewna czy ograniczania nielegalnego zbioru runa leśnego.
Region Jeleniogórski, ze względu na swój uzdrowiskowy i turystyczny charakter, a także trwający bez mała 10 miesięcy sezon turystyczny- zawsze był zagrożony przestępczością i był to, trzeba podkreślić, stopień znaczny. Obecnie, zagrożenie mierzone ilością popełnionych przestępstw na 100 mieszkańców dla Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze w roku 2008 zamknęło się na poziomie 3.70. Był to wskaźnik niższy od ubiegłorocznego, który wynosił 4.39. W jednostkach terenowych także zanotowano spadek zagrożenia. Obszarami zagrożonymi najbardziej był teren Karpacza – wskaźnik – 5.40 i Szklarskiej Poręby – wskaźnik – 4.57. Obszarem o najniższym poziomie zagrożenia był rejon KP II w Cieplicach, gdzie wskaźnik wyniósł 2.81.
Na przestrzeni ostatniej dekady zauważalny jest systematyczny spadek zagrożenia na naszym terenie. W roku 2008 wskaźniki zagrożenia obniżono we wszystkich podległych jednostkach.
W analizowanym okresie policjanci wszczęli 4860 postępowań przygotowawczych i stwierdzili 5544 przestępstw. Jest to mniej niż w roku poprzednim. Dynamika odpowiednio dla postępowań wszczętych wyniosła 87% a dla przestępstw stwierdzonych 84.2%. Biorąc pod uwagę wartości bezwzględne policjanci wszczęli o 729 dochodzeń mniej i stwierdzili o 1043 mniej przestępstw, wykryli 3721 przestępstw. Istotne ograniczenie przestępczości policja jeleniogórska uzyskała w kategoriach kryminalnych, czego pochodną jest spadek ilości wszczętych postępowań przygotowawczych - o blisko 17% i spadek ilości czynów stwierdzonych – o prawie 19%. Tendencje te wystąpiły we wszystkich 5 komisariatach Policji. Spadki zanotowano zarówno przy przestępstwach popełnianych przeciwko mieniu – o 754 przestępstwa jak i przy przestępstwach przeciwko życiu i zdrowiu, których zanotowano 123 czyli o 30 mniej. Spadło zagrożenie kradzieżami cudzej rzeczy z 1520 przestępstw do 1125 i włamaniami z 885 do 879. Policjanci Zespołu ds. Poszukiwań Sekcji Kryminalnej KMP w Jeleniej Górze w 2008 roku zatrzymali 708 poszukiwanych tj. o 81 więcej niż w 2007 r.Wzrosła skuteczność w ujawnianiu przestępstw gospodarczych – z 501 do 510 w 2008 r.
W analizowanym okresie w prowadzonych sprawach ustalono 2465 podejrzanych, a wobec 119 osób zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu. W 545 sprawach policjanci zabezpieczyli u sprawców mienie na poczet przyszłych kar i grzywien w wysokości 393 mln złotych.
Na podstawie materiałów własnych Policji, w szczególności w takich obszarach, gdzie żadna ze stron nie jest zainteresowana powiadomieniem lub współpracą z Policją jak np. handel narkotykami, prostytucja, przestępstwa korupcyjne, wszczęto ogółem 283 postępowania przygotowawcze i stwierdzono 793 przestępstwa. Mierniki te, świadczące o poziomie i efektywności powadzonej pracy operacyjnej wykazują stałą tendencję wzrostową.
Mówiąc o wynikach pracy operacyjnej i o zagrożeniu przestępczością należy stwierdzić, że od kilku lat systematycznie spada ilość przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, a zabójstwa należą do rzadkości. Policja jeleniogórska utrzymuje bardzo wysoką skuteczność wykrywania sprawców takich zdarzeń głównie dzięki właściwie prowadzonej pracy operacyjnej. Przykładem jest realizacja sprawy prowadzonej od lutego 2008 roku i rozbicie dużej grupy przestępczej działającej na terenie powiatu jeleniogórskiego i lubańskiego, kradnącej luksusowe samochody i handlującej narkotykami. Zebrany materiał dowodowy potwierdził kradzież nie mniej jak 42 samochodów, najczęściej na szkodę obcokrajowców. Ich łączna wartość przekraczała 1.5 mln złotych. Zabezpieczono narkotyki w postaci tabletek extasy, ponad 100 działek amfetaminy, 40 porcji marihuany i liczne przyrządy i narzędzia służące do kradzieży pojazdów. W związku z tą sprawą zatrzymano w momencie realizacji 18 osób a wobec czterech zastosowano areszt tymczasowy.
Odrębnym zagadnieniem jest problematyka nieletnich. Systematycznie poprawiają się uzyskane wyniki pracy w tym środowisku a efekty uzyskane w roku 2008 są widoczne. Potwierdzają one zasadność powołania w strukturach KMP Sekcji Nieletnich i Patologii. Środowisko nieletnich generuje dużą część przestępczości i często są to zachowania najbardziej dokuczliwe, spektakularne i nośne społecznie.
Udział nieletnich sprawców czynów zabronionych w ogólnym obrazie przestępczości zamknął się na poziomie 14.7% i był wyższy od ubiegłorocznego. Policjanci ustalili, że 337 nieletnich popełniło 816 czynów zabronionych. Praktycznie były to czyny o charakterze kryminalnym.
Przy współpracy z Prezydentem Miasta i Starostą Jeleniogórskim policja jeleniogórska realizuje autorski program prewencyjny dot. rozpoznawania zagrożeń i przeciwdziałania patologiom wśród nieletnich pod nazwą Stoliki Oświatowe. Obejmuje on wszystkie placówki oświatowe i jest realizowany przez naszych specjalistów, dzielnicowych, pedagogów szkolnych i zapraszanych uczestników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach.
Kradzieże samochodów w 2008 roku zostały w sposób znaczący ograniczone. W obszarze działania garnizonu stwierdzono 160 tego typu przestępstw, czyli o 65 mniej niż w roku poprzednim i o 130 mniej niż w roku 2006. Statystyki wskazują, że region jeleniogórski jest poza Wrocławiem, najbardziej zagrożonym pod względem kradzieży samochodów. W Komendzie rozpoznaniem i ujawnianiem przestępczości samochodowej zajmuje się wydzielona komórka sekcji kryminalnej, która koordynuje także przedsięwzięcia w pozostałych jednostkach wykonawczych. Policjanci garnizonu policji jeleniogórskiej realizują autorski program zwalczania przestępczości samochodowej, w który włączeni są wszyscy policjanci. Każdy policjant począwszy od służby patrolowej, przez dzielnicowych, prewencję kryminalną, służby RD, dochodzeniowe i operacyjne ma przydzielone konkretne zadania, które w całości dają wymierny efekt w postaci zdecydowanego ograniczenia ilości skradzionych pojazdów. Udało nam się również w znacznym stopniu włączyć w nasze działania gestorów turystyki, właścicieli parkingów oraz mieszkańców, co jest dobrą przesłanką na rok 2009r.
Ilość ujawnionych i udokumentowanych zachowań przestępczych z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii wzrosła z 121 do 147. Ujawnienie tego typu przestępstw zależy praktycznie w 100% od własnego rozpoznania, aktywności i skuteczności Policji. Każda taka sprawa to eliminacja, przynajmniej na pewien okres czasu dealerów, a tym samym ograniczenie dostępu do środków odurzających na rynku.
Policjanci prewencji zatrzymali 1403 osoby na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa tj o 214 więcej niż w 2007 roku. Podjęte działania skutkowały spadkiem ilości popełnianych przestępstw oraz wzrostem aktywności policjantów w zwalczaniu wykroczeń najbardziej uciążliwych dla społeczeństwa. Do służby kierowano także dodatkowe patrole piesze finansowane przez samorządy Jeleniej Górze oraz pozostałych miast i gmin powiatu jeleniogórskiego, które zgodnie z oczekiwaniami społecznymi w głównej mierze pełniły służbę patrolową i reagowały na negatywne zachowania obywateli. W sumie policjanci garnizonu policji jeleniogórskiej przeprowadzili ponad 25000 interwencji policyjnych o różnym charakterze tj o ponad 1000 więcej niż w roku poprzednim.
W 2008 roku policjanci zabezpieczyli łącznie 89 imprez masowych o charakterze sportowym, kulturalnym, muzycznym i innych. Ilość tych zabezpieczeń wzrasta rokrocznie a często dotyczą one imprez kilkudniowych. Siły i środki angażowane przy zabezpieczaniu są tak duże, że w tym czasie trzeba zdjąć służbę zewnętrzną z innych jednostek, co nie pozostaje bez wpływu na poziom bezpieczeństwa lokalnych społeczności.
Jednym ze strategicznych założeń na rok 2008 była poprawa bezpieczeństwa na drogach. Oceniając jego stan na terenie działania KMP w Jeleniej Górze w 2008 r. stwierdzić należy, że w stosunku do 2007 roku ilość wypadków drogowych jak i ilość kolizji drogowych zmalały. Do najczęściej występujących przyczyn zaistniałych wypadków drogowych w analizowanym okresie należały: nadmierna prędkość jazdy i nieudzielanie pierwszeństwa pieszemu.
W 2008 roku w regionie jeleniogórskim odnotowano 108 wypadków wobec 113 w roku poprzednim i 1682 kolizje wobec 1875 w roku poprzednim. Wzrosła ilość osób, które poniosły śmierć w wyniku wypadku drogowego z 11 w 2007r. do 18 w 2008r. Zmalała natomiast ilość osób rannych ze 144 do 126. Z pewnością na stan zagrożenia istotny wpływ ma gwałtowny wzrost ilości pojazdów poruszających się po drogach oraz stały wzrost zmotoryzowanych turystów odwiedzających nasz region. Istotne znaczenie dla ograniczenia ilości zdarzeń na drogach, a szczególnie wypadków miały zdecydowane działania policjantów na drodze, także z wykorzystaniem pojazdów wyposażonych w wideokamery oraz przenośnego fotoradaru. Bardzo istotne jest również eliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych kierujących. W 2008 r. policjanci na naszych drogach wyeliminowali 804 takich osób i trzeba pamiętać, że każdy z nich to potencjalny sprawca poważnych zdarzeń drogowych.
Podsumowując należy podkreślić, że policjanci granizonu policji jeleniogórskiej doskonale zdają sobie sprawę ze swoich słabości i ograniczeń. Stale prowadzone są analizy mocnych i słabych stron, poszukiwane są rezerwy i kreatywne rozwiązania.. Prowadzone są szkolenia kadry kierowniczej, policjantów oraz systemu zarządzania i organizacji pracy. Policja jeleniogórska podjęła działania, aby sprostać oczekiwaniom społecznym w 2009 roku.
KMP Jelenia Góra