Uwaga ! Ostrożnie z materiałami pirotechnicznymi

Możliwość prowadzenia obrotu danymi wyrobami pirotechnicznymi zależy głównie od ich podklasy.

Wyroby pirotechniczne można podzielić na wyroby podlegające koncesjonowaniu, określane mianem pirotechniki profesjonalnej oraz wyroby znajdujące się w „wolnym obrocie”, tj. dopuszczone do sprzedaży dla osób nieposiadających pozwoleń, zwane pirotechniką amatorską. Do wyrobów niekoncesjonowanych, czyli materiałów pirotechnicznych (amatorskich) zaliczamy m.in. petardy, zimne ognie, strzelające konfetti, bączki, wiry, kulki dymne i inne.
Materiały pirotechniczne nie mogą być sprzedawane na targowiskach, bazarach, ulicach, gdyż wszelka sprzedaż poza wyznaczonymi placówkami jest zabroniona.
Działalność gospodarcza w zakresie obrotu pirotechniką profesjonalną jest działalnością reglamentowaną i wymaga uzyskania koncesji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Szczegółowe zasady podejmowania i wykonywania przez przedsiębiorców takiej działalności określa ustawa z dnia 22 czerwca 2001 roku o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wykonywania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicja oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Zgodnie z dyspozycją art.36 tejże ustawy za sprzedaż materiałów wybuchowych bez koncesji lub wbrew jej warunkom grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

Działalność gospodarcza w zakresie obrotu wyrobami pirotechnicznymi wyłączonymi spod koncesjonowania może być prowadzona na podstawie wpisu do rejestru przedsiębiorców lub, w przypadku osób fizycznych, wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

Prowadzenie tego typu działalności bez zgłoszenia jest wykroczeniem z artykułu 60 &1 kw za co grozi kara ograniczenia wolności lub grzywny.

Wyroby pirotechniczne wyłączone spod koncesjonowania mogą być sprzedawane wyłącznie osobom pełnoletnim, po okazaniu dokumentu tożsamości. Sprzedaż takich wyrobów osobom niepełnoletnim stanowi przestępstwo określone w artykule 37 ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Za ten czyn grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Sankcja karna za nieostrożne obchodzenie się materiałami pirotechnicznymi zawarta jest w dyspozycji artykułu 83 & 1 kw, za co grozi kara aresztu, grzywny lub kara nagany, a sytuacjach drastycznych, gdy zostaną wyczerpane znamiona przestępstwa bezpośredniego niebezpieczeństwa zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu o wielkich rozmiarach sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Przy obrocie wyrobami pirotechnicznymi zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa ma przestrzeganie przez przedsiębiorców obowiązujących w tym zakresie przepisów. W przypadku podmiotów koncesjonowanych jest to sprawdzanie i egzekwowanie tych przepisów podczas regularnych kontroli, które realizowane będą przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, przedsiębiorcy, którzy takiej kontroli nie polegają będą objęci szczególnym nadzorem w ramach zadań prewencyjnych realizowanych przez policjantów Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

KMP Jelenia Góra