Póki co „DAJĄ RADĘ!”
Od środy w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Jeleniej Górze trwają obchody tegorocznego Europejskiego Tygodnia Młodzieży. Jak do tej pory młodzi ludzie biorący udział w warsztatach udowadniają sobie jak i innym, że nie mają najmniejszych problemów z realizacją zadań, które postawili przed nimi organizatorzy projektu.
„Za nami dwa dni owocnej pracy w grupach, młodzież jest pełna zaangażowania, świetnie daje sobie radę z wypracowywaniem kompromisu, jest niezwykle komunikatywna. Jestem pewien, że dzięki naszemu projektowi pozyska w ciekawy sposób nowe umiejętności oraz zwiększy swoją wiedzę na temat polityki młodzieżowej” – mówi jeden z organizatorów Bolesław Słociński.
Co do tej pory wydarzyło się w DODN? Środa rozpoczęła się od warsztatów integracyjnych, za sprawą których przełamane zostały pierwsze lody, a temperatura młodzieżowego seminarium znacznie się ociepliła. Tego dnia organizatorzy zaproponowali młodzieży debatę z politykami. Zaproszenie na nią przyjęli poseł Marcin Zawiła, wiceprzewodniczący rady powiatu Marek Mikrut, jeleniogórscy radni Miłosz Sajnog i Ireneusz Łojek, a w zastępstwie posłanki Marzeny Machałek przybyła jej asystentka Edyta Wyrostek. Zadaniem uczestników projektu jak i zaproszonych gości było wypracowanie listy sześciu postulatów ważnych z punktu widzenia polityki młodzieżowej. Jak się okazało lista młodzieży miała wiele punktów wspólnych z hasłami opracowanymi przez rządzących. Jedni i drudzy dostrzegli konieczność rozbudowy i modernizacji bazy edukacyjnej, a także rozwoju samorządności młodych osób na poziomach lokalnym, krajowym, a także europejskim. Największą aprobatę wzbudziła propozycja utworzenia swoistego „rządu młodzieży”, pojawiło się także hasło mówiące o unifikacji matur w Europie.
W czwartek uczestnicy seminarium wzięli udział w grze o nazwie „DAJĘ RADĘ!”. Zostali podzieleni na 4 partie i 5 komisji, które opracowywały stanowisko w sprawie mającego powstać w naszym mieście Uniwersytetu Międzykulturowego. O godzinie 14:00 udali się do sali konferencyjnej Ratusza, gdzie odbyło się głosowanie, w jego wyniku radni odrzucili prezydencki projekt uchwały.
„Gdyby jednak uchwała została przyjęta, niewiele by to zmieniło. Uniwersytet Międzykulturowy był oczywiście wymyślony na potrzeby naszej gry” – uspokaja organizatorka Agnieszka Śliwa. „Jestem jednak pod wrażeniem kreatywności i zaangażowania, jakie wykazali uczestnicy projektu podczas prac nad prezydencką uchwałą.”
A co o warsztatach sądzą sami uczestnicy? „Takie projekty są bardzo przydatne, pokazują nam, jak wygląda praca polityków. Po dwóch dniach trwania seminarium wiem, że nie jest ona wcale taka łatwa. Debaty, spotkania, narady to jednak trudna sprawa. Pokazało nam to, że czasami trzeba pójść na wiele ustępstw, by wypracować wspólne stanowisko” – mówi Karolina Lipka. „Uważam, że projekt "DAJĘ RADĘ!" jest bardzo dobrą zabawą, a także niekonwencjonalną metodą nauki. Organizatorzy pokazali nam, szczególnie w drugim dniu, jak ciężko wprowadzić w życie swoje pomysły. Widzimy tutaj również zminimalizowany obraz tego, na czym polega prawdziwa polityka. Dużym plusem jest zawieranie wielu nowych znajomości” – dodaje Patryk Wersocki.
Trzymajmy kciuki, żebym młodzieży wystarczyło sił do końca trwania warsztatów i miejmy nadzieję, że już niedługo ich pomysły zostaną wprowadzone w życie, a doświadczenie, jakie zgromadzili podczas trwania projektu, kreatywnie wykorzystają w przyszłości.
Paweł Gluza
foto: Organizator