Nacht Ekspresjonista

Wystawa obejmuje 70 prac Artura Nachta - Samborskiego, będących własnością rodziny artysty w depozycie Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Wernisaż wystawy odbędzie się 29 sierpnia 2008, o godzinie 18.00. Ekspozycja czynna do 29 września 2008.

Artur Nacht - Samborski - jeden z najwybitniejszych przedstawicieli koloryzmu, "klasyk polskiego malarstwa modernistycznego", urodził się w 1898 roku w Krakowie w żydowskiej rodzinie kupieckiej. Studiował na Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych - m.in. w pracowniach Józefa Mehoffera i Wojciecha Weissa, następnie kilka lat spędził w Berlinie i Wiedniu, gdzie zetknął się z niemieckim ekspresjonizmem. W 1924 w ramach Komitetu Paryskiego wyjechał do Paryża, gdzie mieszkał tam i pracował do roku 1939. Przekonany o nieuchronności wybuchu wojny wrócił do Krakowa skąd wraz z rodziną wyjechał do Lwowa. Przyjaciele uratowali go z tamtejszego getta, po ucieczce ukrywał się w Warszawie pod przybranym nazwiskiem Stefan Samborski (stąd jego późniejsze nazwisko Stefan Artur Nacht - Samborski). Po wojnie był profesorem sopockiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (dzisiejsza ASP w Gdańsku) a następnie przez dwadzieścia lat profesorem w warszawskiej ASP (z przerwą 1950 - 52, kiedy usunięto go z pracy). Zmarł w Warszawie w 1974r.

Wystawa w jeleniogórskim BWA jest próbą spojrzenia na twórczość Nachta - Samborskiego przez pryzmat ekspresjonizmu zapoczątkowanego przez pobyt w Berlinie (lata 20-ste XX-go wieku) gdzie artysta zetknął się ze sztuką prymitywną i pozaeuropejską.

Nacht - Samborski łączył w swoim malarstwie geometryczny porządek z biologiczną formą postaci i roślin. Operował paletą bliską impresjonistycznym wibracjom, mocne zestawienia łączył ze zgaszoną, walorową gamą. Malował kobiece akty, martwe natury, pejzaże i portrety w charakterystycznym - syntetycznym stylu, eliminując szczegóły, zacierając rysy twarzy, uwydatniając jednocześnie stan emocjonalny modeli usytuowanych w płaskiej przestrzeni.

Kuratorami wystawy są prof. Adam Brincken i Waldemar Giza.

BWA