Szpital przyjazny kombatantom
Ponad 19 tys. osób będzie mogło od lipca korzystać na Dolnym Śląsku z programu "Szpitale przyjazne kombatantom". W placówkach współpracujących z programem kombatanci będą obsługiwani poza kolejką.
Porozumienie w sprawie programu podpisała wczoraj działająca przy wojewodzie dolnośląskim Dolnośląska Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz pięć szpitali z całego regionu.
W skład sieci "Szpitali przyjaznych kombatantom" wejdą: 4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką we Wrocławiu, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy, Szpital Wojewódzki w Jeleniej Górze, Specjalistyczny Szpital im. A. Sokołowskiego w Wałbrzychu.
Jak powiedziała w poniedziałek rzeczniczka woj. dolnośląskiego Dagmara Turek-Samól, wybrane placówki mają wszystkie niezbędne wydziały, aby udzielać możliwie szerokiej pomocy kombatantom. Podobny pomysł wdrożyło woj. śląskie.
- Tam projekt się sprawdził i my także chcemy pomóc w ten sposób kombatantom i ich rodzinom. Zależy nam m.in., żeby osoby te nie czekały latami na zabiegi czy protezy, ale żeby proces usprawnić, bo jest to często dużym problemem dla starszych osób - dodała Turek-Samól.
W ramach programu "Szpitale przyjazne kombatantom" kombatanci, wdowy po nich i osoby represjonowane będą w wyznaczonych placówkach obsługiwane poza kolejką.
(PAP)