"Koalicja przeciw przemocy" już jesienią
"Współpraca osób i instytucji zajmujących się pomocą ofiarom przemocy domowej i rodzinom z problemem uzależnień Budowanie Lokalnego Systemu Wsparcia” to temat konferencji, która odbyła się w Komendzie Miejskiej Policji w Jeleniej Górze 11 kwietnia 2008 roku.
Organizatorem spotkania była Policja Jeleniogórska oraz Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jeleniej Górze. Poświęcona była powstaniu w Jeleniej Górze "Koalicji przeciw przemocy", a skierowana do pedagogów szkolnych i nauczycieli, kuratorów sądowych, pracowników socjalnych, policjantów, duchownych, przedstawicieli organizacji pozarządowych zajmujących się problematyką przemocy oraz tych wszystkich osób, które zajmują się pomocą ofiarom i sprawcom przemocy.
Inauguracji konferencji dokonali Zastępca Prezydenta Miasta – Zbigniew Szereniuk oraz Komendant Miejski Policji w Jeleniej Górze – mł. insp. Zbigniew Ciosmak. W konferencji uczestniczyło ponad 80 osób reprezentujących jeleniogórskie podmioty i instytucje zajmujące się problematyką przemocy. Swoje referaty między innymi zaprezentowali: podkom. Joanna Cichla z Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach, która przedstawiła problem „Przemocy seksualnej wobec dzieci, dr Małgorzata Renata Ilnicka –adiunkt w Instytucie Pedagogiki Specjalnej Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu omówiła problematykę przemocy w kontekście prostytucji nieletnich, Prokurator Rejonowy w Jeleniej Górze – p. Adam Kurzydło omówił "Aspekty prawne przemocy domowej", a także swoje referaty dotyczące przemocy wygłosili przedstawiciele "Monaru" , Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Jeleniej Górze, Miejskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej i policji . Na koniec ze swoim referatem wystąpił podkom. Zbigniew Klimek z Sekcji Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, który przedstawił genezę powstania "Koalicji przeciw przemocy" na terenie Kowar.
Głównym celem powołania "Koalicji przeciw przemocy" jest pomoc ofiarom przestępstw, w szczególności ofiarom przemocy w rodzinie, wykorzystania seksualnego oraz małoletnim ofiarom przestępstw. Pokrzywdzonym często potrzebna jest pomoc medyczna, prawna, socjalna, materialna, a przede wszystkim pomoc psychologiczna i wsparcie.
W związku z powyższym tworzenie lokalnych zespołów pomocowych, w tym uruchomienie wsparcia dla ofiar na terenie Jeleniej Góry jest nieodzowne. Realizacja tego programu ma na celu przeciwdziałanie demoralizacji i przestępczości nieletnich, stworzenie lokalnego zintegrowanego systemu udzielania pomocy osobom pokrzywdzonym w wyniku przestępstwa poprzez współdziałanie podmiotów pozapolicyjnych z Policją oraz określenie standardów i wypracowanie jednolitej procedury postępowania z ofiarą przestępstwa.
Poprzez wdrożenie tego programu chcielibyśmy poprawić sytuację ofiar przemocy, podnieść poziom pomocy prawnej i psychologicznej, zapobiegać, tzw. wtórnej wiktymizacji ofiary, a poprzez współdziałanie z w/w podmiotami spowodować udzielanie profesjonalnej i kompleksowej pomocy. Aby policjanci potrafili skutecznie pomóc osobie pokrzywdzonej w zakresie jej uprawnień, zaplanowano liczne szkolenia i doskonalenie zawodowe. Jako instytucja, chcielibyśmy inicjować działania prewencyjno – profilaktyczne mające na celu zapobieganie przestępstwom.
Programem tym należy objąć ofiary przemocy domowej, nieletnich zagrożonych demoralizacją i sprawców czynów karalnych, a także ich rodziny, rodziców i opiekunów oraz wychowawców i nauczycieli.
Konferencja stanowi podwalinę pod "Koalicję przeciw przemocy”, która ma zostać powołana w Jeleniej Górze jesienią tego roku, o co zabiegają Komendant Miejski Policji w Jeleniej Górze oraz Prezydent Miasta Jeleniej Góry.
KMP Jelenia Góra