Żerom ma haka na raka
Czworo uczniów I L O im. Stefana Żeromskiego jest jedynym zespołem w Jeleniej Górze i jednym z około 600 w Polsce, który bierze udział w Ogólnopolskim Programie dla Młodzieży " Mam Haka na Raka".
Z badań przeprowadzonych przez CBOS w czerwcu 2007 r. wynika, że młodzież ma świadomość przyczyn wywołujących choroby nowotworowe i wiedzę na temat sposobów zapobiegania tym chorobom. Ponad połowa młodych ludzi uważa, że mogłaby mieć wpływ na swoich bliskich, by skłonić ich do regularnych badań profilaktycznych. Ten fakt stał się inspiracją do powołania ogólnopolskiego programu "MAM HAKA NA RAKA", którego kluczowym założeniem jest przygotowanie młodych ludzi do podejmowania aktywności prozdrowotnych wśród najbliższych. Punktem kulminacyjnym programu dla młodzieży jest konkurs "Znajdź haka na raka" na projekt kampanii społecznej, która skutecznie przekona ich rodziny do systematycznego przeprowadzania badań profilaktycznych - Termin nadsyłania zgłoszeń mija 30 września.
Pierwszy etap to przyswojenie sobie wiedzy na ten temat i działania we własnym otoczeniu. Zespoły, które wykażą się największa inwencją zostaną zaproszone na warsztaty z udziałem min. fachowców od PR i realizowania kampanii społecznych. A najlepsi dostaną szansę samodzielnego poprowadzenia kampanii ogólnopolskiej na temat profilaktyki nowotworowej. Podsuwaniem pierwszego etapu zespołu jeleniogórskiego jest jutrzejszy otwarty wykład, który poprowadzą.
Wykład odbedzie się w piatek o godzinie 18 w auli pierwszego LO przy ulicy K
Celem MAM HAKA NA RAKA jest promowanie zasad profilaktyki nowotworowej, a poprzez zaktywizowanie młodzieży - dotarcie do dorosłej części polskiego społeczeństwa. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa, realizacja kolejnych edycji przewidziana jest na kilka najbliższych lat.
Alarmujące statystyki onkologiczne to stale narastający problemem zdrowotny naszego społeczeństwa. Mimo prowadzonej prewencji oraz postępu wiedzy medycznej z dekady na dekadę rośnie zachorowalność i umieralność z powodu nowotworów złośliwych na całym świecie. W wielu krajach, w tym przede wszystkim w Polsce, dzieje się tak z powodu bagatelizowania zagrożenia chorobami onkologicznymi i niskiej frekwencji podczas badań profilaktycznych.
Karolina