Pomaluj mi świat...spotkanie z artystami, którzy w swoich pracach pokazują piękno ziemi jeleniogórskiej.
W najbliższą środę od godziny 16 do 18 w Małej Galerii Obrazów można będzie zobaczyć artystów przy pracy, porozmawiać, otrzymać autograf, albo po prostu popatrzeć jak powstają prawdziwe dzieła sztuki.
Mała Galeria Obrazów i Antykwariat przy Pl. Ratuszowym 52 , środa 12 grudnia od godziny 16 do 18.
Tomoko Nagahama przyjechała do Polski, do Jeleniej Góry po raz pierwszy 9 lat temu. Uczyła wtedy j. japońskiego i sztuki w ówczesnym Centrum Kształcenia Ustawicznego. Od tego czasu odwiedzała nasze miasto już wiele razy. Ma tu wielu przyjaciół, dawnych kolegów i koleżanki z pracy oraz uczniów.
Pani Nagahama jest też znakomitym rysownikiem. Bardzo lubi przemierzać okolice Jeleniej Góry, wcale nie te najbardziej okrzyczane, i rysować nasze krajobrazy. Jej rysunki charakteryzuje odmienne od naszego spojrzenie na naszą okolicę a także zupełnie inna kreska. Portretuje ona zwyczajne zakątki, na które my na ogół nie zwracamy uwagi. Ich piękno dostrzegamy dopiero na jej pracach. Tak już chyba jest, że to co u nas, w nas jest piękne, cenne muszą najpierw dostrzec obcy, dopiero wtedy, niejako za ich pośrednictwem odkrywamy to, co jest takie oczywiste.
Ryszard Tyszkiewicz ur w Cieplicach Śląskich. Jest mieszkańcem Jeleniej Góry. Wystawiał swoje obrazy na ponad 30 indywidualnych wystawach w kraju i kilkunastu poza granicami naszego kraju
Ryszard Tyszkiewicz należy do grona malarzy , wykorzystujących w swojej twórczości zadziwiająco szeroki wachlarz inspiracji kompozycyjnych. Jego malarstwo obejmuje często elementy sprzeczne w sensie stylowym, lecz mimo zmian formalnych posiada jednak cechy jednilitości , konsekwencji i logiki artystycznej. Przemieszanie świata przyrody ze światem martwych przedmiotów stwarza niepowtarzalny i zarazem spójny klimat obrazów artysty. Nastrój tych płócien nie pozostawia odbiorcy obojetnym: zaciekawia go, niepokoi, niekiedy drażni. Atmosfera tajemniczosci i fantastyki malarstwa Ryszarda Tyszkiewicza jest wynikiem gradacji efektów świetlnych, a także zastosowaniem różnego natężenia tej samej barwy. Obrazy tego artysty cechuje zarówno intensywność jak i przygaszenie kolorów.
O wartości malarstwa Ryszarda Tyszkiewicza stanowi przede wszystkim tematyka obrazów, program kolorystyczny i niepowtarzalny klimat.
Kch