Patologia w rodzinach - na ratunek dzielnicowy

Przemoc domowa - szkolenie dla dzielnicowych

Pod takim hasłem odbyło się 10 października br w godzinach od 8.00 do 13.00 w sali konferencyjnej Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze szkolenia dla dzielnicowych , kierowników rewirów dzielnicowych oraz pracowników Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Jeleniej Górze.

Organizatorem szkolenia była Sekcja Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. Głównym celem szkolenia było wypracowanie procedur postępowania i zespołów interdyscyplinarnych z udziałem dzielnicowych i pracowników Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

Na szkoleniu szczegółowo została omówiona procedura "Niebieskiej Karty" wraz z celami i zadaniami nałożonymi na Policję w sprawie realizowania tej procedury, zadania dzielnicowego w sytuacji stwierdzenia przemocy w rodzinie. Ponadto Pani Maria Karpińska -Kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej omówiła działalność tej instytucji oraz sposoby działania.

Z policyjnych statystyk wynika, że w 2006 roku na terenie Jeleniej Góry i powiatu jeleniogórskiego odnotowano 177 spraw dot. przemocy, z czego 44 sprawy zakończono zarzutami i trafiły one do Prokuratury i Sądu. W roku 2007 do tej pory policjanci odnotowali 195 takich spraw.

Należy zwrócić uwagę na to, że przemoc w rodzinie jest bardzo często ukrywana. Dlatego dokładne zbadanie rozmiarów przemocy domowej jest dość trudne. Policjanci większości przypadków jest pierwszą osobą z zewnątrz otrzymującą sygnał o przemocy w rodzinie i powinien jak najszybciej zebrać precyzyjne informacje o zdarzeniu. Po każdej interwencji, gdzie stwierdzono przemoc, lub istnieje podejrzenie przemocy, musi nastąpić ponowny kontakt z rodziną, w celu rozeznania sytuacji.

W przypadku przemocy domowej niezwykle ważna jest współpraca instytucji i służb społecznych zobowiązanych do udzielania wsparcia i pomocy ofiarom przemocy. Bardzo często dzielnicowy staje się łącznikiem między poszkodowanymi a pracownikiem socjalnym, który może udzielić innej pomocy niż wynikająca z kompetencji Policji. Może się też zdarzyć, że ofiara przemocy nie chce dalszej pomocy ze strony Policji, a chętnie przyjmie ją od przedstawicieli innych instytucji. Dlatego tak ważna jest znajomość przez policjantów przepisów i procedur postępowania w przypadku przestępstw, które odbywają się najczęściej w zaciszu domowym.- informuje nadkom. Edyta Bagrowska