Dzień Zwalczania IGO - walka z inwazyjnymi gatunkami obcymi w Karkonoszach

Karkonoski Park Narodowy włącza się w obchody Dnia Zwalczania Inwazyjnych Gatunków Obcych (IGO). Akcja ma uświadamiać mieszkańcom i turystom, jak poważnym zagrożeniem dla rodzimej przyrody są rośliny przybyłe spoza naturalnego zasięgu, takie jak niecierpek gruczołowaty, nawłoć kanadyjska czy kolczurka klapowana.

Problem dotyczy także Sudetów i otoczenia Karkonoszy. Gatunki obce zasiedlają doliny rzeczne, pobocza dróg, nieużytki i tereny przekształcone przez człowieka, skąd stopniowo wkraczają na obszary cenne przyrodniczo. Wypierają rodzime rośliny, zubażają lokalną florę i zaburzają funkcjonowanie ekosystemów, co w dłuższej perspektywie może trwale zmienić krajobraz regionu.

Inicjatywa, realizowana w ramach projektu LIFE, angażuje szkoły, wolontariuszy i mieszkańców we wspólne działania. To okazja, by nauczyć się rozpoznawać gatunki inwazyjne i zrozumieć, że ochrona przyrody to także ograniczanie obecności roślin zagrażających rodzimym siedliskom.


Fot. 50m. above / unsplash

Źródło: kpn.gov.pl