Dzień Zwalczania IGO - walka z inwazyjnymi gatunkami obcymi w Karkonoszach
Karkonoski Park Narodowy włącza się w obchody Dnia Zwalczania Inwazyjnych Gatunków Obcych (IGO). Akcja ma uświadamiać mieszkańcom i turystom, jak poważnym zagrożeniem dla rodzimej przyrody są rośliny przybyłe spoza naturalnego zasięgu, takie jak niecierpek gruczołowaty, nawłoć kanadyjska czy kolczurka klapowana.
Problem dotyczy także Sudetów i otoczenia Karkonoszy. Gatunki obce zasiedlają doliny rzeczne, pobocza dróg, nieużytki i tereny przekształcone przez człowieka, skąd stopniowo wkraczają na obszary cenne przyrodniczo. Wypierają rodzime rośliny, zubażają lokalną florę i zaburzają funkcjonowanie ekosystemów, co w dłuższej perspektywie może trwale zmienić krajobraz regionu.
Inicjatywa, realizowana w ramach projektu LIFE, angażuje szkoły, wolontariuszy i mieszkańców we wspólne działania. To okazja, by nauczyć się rozpoznawać gatunki inwazyjne i zrozumieć, że ochrona przyrody to także ograniczanie obecności roślin zagrażających rodzimym siedliskom.
Fot. 50m. above / unsplash
Źródło: kpn.gov.pl
Tomasz Żukiewicz
Leszek Wrotniewski
Konrad Rydzewski
Rafał Piotr Szymański
Kazimierz Piotrowski
Hubert Papaj
Wojciech Leszczyk
Maciej Lercher
Paweł Kucharski
Oliwer Kubicki
Jacek Jakubiec
Paweł Gluza
Wojciech Chadży