Kolejne złoża wody termalnej w Jeleniej Górze?
Za blisko 20 milionów złotych Miasto Jelenia Góra podpisało umowę z wykonawcą na odwiert geotermalny. Dzięki niemu firma sprawdzi, czy na głębokości 2500 metrów znajdują się złoża wody termalnej. Odwiert będzie prowadzony między dzielnicą Sobieszów a Uzdrowiskiem Cieplice.
W połowie 2026 roku dowiemy się, czy Miasto Jelenia Góra ma kolejne złoża wody termalnej. Prezydent podpisał umowę na wykonanie odwiertu geotermalnego. Prace mają potrwać około 12 miesięcy. Będą kosztować blisko 20 milionów złotych, z dofinansowaniem 19 milionów z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
- Co prawda jest to otwór badawczy, ale prawdopodobieństwo uzyskania właściwych parametrów, czyli właściwego wypływu i temperatury, jest relatywnie wysokie - mówi Zbigniew Derengowski, prezes firmy wykonawczej Algeo.
W tym rejonie nie ma jeszcze takiego otworu"
Odwiert będzie prowadzony przy Uzdrowisku Cieplice, na razie na nieużytkach. Przeprowadzane badania wskazywały, że są tu bogate źródła wody termalnej, potwierdzenie otrzymamy dzięki odwiertowi.
- 80 płytkich odwiertów 60-metrowych wskazało, że tu jest koncentracja gazów fluoru z wody, co pokazuje, że tu, w tym miejscu, jest prawdopodobieństwo duże, że się trafi - mówi Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.
Odwiert o głębokości 2500 metrów rozpocznie się z początkiem 2025 roku, mówi Zbigniew Derengowski:
- Tutaj w tym rejonie nie ma jeszcze takiego otworu. Powinien być on znacznie bardziej efektywny. Otwór o głębokości 2000 metrów, który tam jest w rejonie Cieplic-Zdroju - on ma mniejszą średnicę.
Jeśli woda okaże się mieć odpowiednią temperaturę, ma być wykorzystywana do celów grzewczych lub nawet powstania kolejnych term.
prw.pl