Najstarszy nóż w mieście
Jeleniogórska starówka odsłania kolejne tajemnice
Ostrze wyciosane z krzemienia 5 tys. lat temu i mnóstwo innych zabytków odkryto w sercu Jeleniej Góry. Ilość znalezisk zaskoczyła samych naukowców
Krzemienny nóż, który prawdopodobnie służył do cięcia skór, to najstarsze znalezisko w mieście - ekscytuje się Wojciech Grabowski, kierujący pracami na starówce.
Naukowcy uważają, że powstał w epoce kamiennej, czyli ok. roku 3000 p.n.e. Ludzie nie potrafili wtedy wykonywać narzędzi z metalu, a siekiery, noże i broń powstawały z obtłuczonych krzemieni.
Wcześniej w Jeleniej Górze znajdywano późniejsze ślady działalności człowieka. Na terenie zakładów optycznych odkryto np. pozostałości cmentarzyska z epoki brązu, o ponad 1500 lat młodsze od noża.
- Prawdopodobnie w miejscu, w którym wykopaliśmy nóż, było kiedyś obozowisko. Wybrano ten punkt ze względu na bliskość rzeki - tłumaczy archeolog Stanisław Wilk.
Wykopaliska na jeleniogórskiej starówce przyniosły tysiące innych odkryć. Rozkopano m.in. średniowieczne latryny. Odnaleziono w nich ceramikę i drewniane elementy ocembrowania. Odchody dobrze je konserwują. Za to szybko rozkładają metal.
Naukowcom nie udało się natomiast znaleźć przedmiotów potwierdzających 900-letnią historię Jeleniej Góry. Według legendy, miasto zostało założone przez Bolesława Krzywoustego w 1108 r. Dokumenty mówią jednak o początku XIII w., a najstarsze średniowieczne znaleziska (naczynia ceramiczne) pochodzą z drugiej połowy XIII w.
Podczas wykopalisk odnaleziono także kafle średniowiecznych pieców oraz fragment równie starego skórzanego buta. Sporym zaskoczeniem dla naukowców było odkopanie kilku sporych plików niemieckich banknotów z lat 1924-43. Pieniądze są uszkodzone przez wilgoć, ponieważ wiele lat leżały w stercie gruzu. Fortuna została ukryta w drewnianej skrzynce w murze budynku, który stał na starówce do roku 1969. Jej właściciel nigdy po nią nie wrócił, a skrytka została zniszczona podczas wyburzania domów.
Po zakończeniu prac wykopaliskowych, jesienią tego roku, archeolodzy zajmą się analizą znalezisk. Wojciech Grabowski na ich podstawie chciałby napisać książkę.
Od warsztatów do galerii handlowej
Prace archeologiczne przy ul. Jasnej w Jeleniej Górze to największe wykopaliska w mieście. W średniowieczu w tym rejonie funkcjonowały warsztaty rzemieślników. Potem wybudowano tam kamienice. Te z XVII i XVIII wieku stały tu do końca lat 60. XX wieku. Później je zburzono. W przyszłości w ich miejscu stanie galeria handlowa.
Słowo Polskie Gazeta Wrocławska