Duże remonty turystycznych szlaków
Nie tylko wysportowani, młodzi ludzie będą mogli wędrować po górach, ale także babcie z wnukami. Wszystko za sprawą gruntownej naprawy dwóch szlaków w okolicach Karpacza: zielonego i czerwonego. Karkonoski Park Narodowy wyda na to ponad dwa miliony złotych
Teraz przejście tymi szlakami może skończyć się skręceniem kostki albo złamaniem nogi. Trzeba iść bardzo ostrożnie i powoli, bo w wielu miejscach spływająca woda wydrążyła dziury. Dlatego w pierwszej kolejności Karkonoski Park Narodowy postanowił wyremontować najbardziej zniszczone trakty górskie. Trasy nie były naprawiane od powodzi w 1997 roku, swoje zrobił także styczniowy huragan.
Komfort dla wędrowców
Wyremontowane zostaną dwa szlaki: zielony, który biegnie z Karpacza, przez Polanę Bronka Czecha do granicy czeskiej i czerwony od Spalonej Strażnicy, wokół Małego i Dużego Stawu do Słonecznika. Te dwa duże szlaki należą do najczęściej uczęszczanych przez turystów.
- Remonty będą kosztowały ponad dwa miliony złotych - mówi Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego. Jak dodał, większa część pieniędzy pochodzi z opłat za wstęp do parku. - Chcemy poprawić komfort turystów i ich bezpieczeństwo - dodaje.
Tak wielkich napraw jeszcze nie było. Prace ruszą na początku przyszłego tygodnia. Potrwają kilka miesięcy.
Łagodne ścieżki
Do tego, aby wyremontować zniszczone górskie ścieżki, robotnicy będą używać tylko rodzimych i naturalnych surowców: kamieni, drewna i żwiru. - Nie ma mowy o betonie i innych sztucznych materiałach - zaznacza dyrektor Raj.
Prezes firmy, która będzie wykonywała naprawy, obawia się pogody. - Duże opady mogą opóźniać prace, ale i z tym sobie poradzimy - mówi Stanisław Jasinowski z Przedsiębiorstwa Budownictwa Wodnego i Ogólnego w Lisowicach. Podkreślił, że zbudowane zostaną specjalne progi, które skierują spływ wody poza szlak. Po remoncie na trasach nie będzie zbyt wielu wystających kamieni, a stopnie będą miały najwyżej 25 cm wysokości. To spowoduje, że turystom będzie znacznie łatwiej wędrować. •
Najstarsze trakty
Górskie ścieżki, które zostaną wyremontowane, to pierwsze szlaki turystyczne w Karkonoszach. Wytyczono je w XIX wieku. Wędrowcom zostały udostępnione w latach 80. XIX wieku. W ciągu roku Karkonoski Pak Narodowy odwiedza 2 miliony turystów.
Słowo Polskie Gazeta Wrocławska