Kolejny "wnuczek" wyłudził pieniądze

Policjanci z Komisariatu II Policji w Jeleniej Górze zostali powiadomieni o kolejnym oszustwie metodą "na wnuczka", którego ofiarą padł 92-letni mieszkaniec miasta. Mężczyzna stracił blisko 40 tysięcy złotych po tym, jak uwierzył w fałszywą historię o wypadku drogowym rzekomo spowodowanym przez jego wnuka.

Do zdarzenia doszło 9 października br. Do pokrzywdzonego zadzwonił mężczyzna, który podał się za funkcjonariusza Policji. W trakcie rozmowy poinformował 92-latka, że jego wnuk spowodował wypadek śmiertelny i aby uniknąć aresztu, konieczne jest wpłacenie kaucji. Pod wpływem stresu i obawy o los bliskiej osoby, starszy pan zgodził się przekazać gotówkę. Chwilę po zakończeniu rozmowy telefonicznej, mężczyzna przekazał oszustowi pieniądze oraz dwa złote sygnety, które miały stanowić część rzekomej kaucji. Całe zajście miało miejsce na klatce schodowej budynku, w którym mieszka pokrzywdzony. Łącznie poniesione straty jeleniogórzanin oszacował na bisko 40 tysięcy złotych.

W związku z powyższym zdarzeniem, jeleniogórscy policjanci przypominają, że oszuści stosują różnorodne metody manipulacji, by wyłudzić od swoich ofiar pieniądze. Przestępcy najczęściej podszywają się pod członków rodziny, funkcjonariuszy Policji lub inne osoby zaufania publicznego, aby wprowadzić swoje ofiary w błąd i wzbudzić poczucie konieczności natychmiastowego działania.

Jak nie stać się ofiarą oszustwa:
1. Nie przekazuj pieniędzy nieznajomym - Policja nigdy nie prosi o przekazywanie pieniędzy w jakiejkolwiek formie. Każda taka prośba powinna wzbudzić Twoje podejrzenia.
2. Weryfikuj informacje - Jeśli ktoś dzwoni do Ciebie, podając się za policjanta, członka rodziny czy pracownika innej instytucji, upewnij się, że ta osoba mówi prawdę. Zadzwoń do bliskich, aby potwierdzić informacje lub skontaktuj się bezpośrednio z policją.
3. Nie działaj pod presją czasu - Oszuści często stosują taktykę zastraszenia i presji czasowej, by uniemożliwić racjonalne myślenie. Weź chwilę na przemyślenie sytuacji, skonsultuj się z rodziną lub sąsiadami.
4. Zgłaszaj podejrzane sytuacje - Jeżeli podejrzewasz, że ktoś próbuje Cię oszukać, natychmiast skontaktuj się z najbliższym komisariatem Policji, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Jeleniogórscy policjanci apelują do wszystkich mieszkańców, by zachowali ostrożność i nie ulegali emocjom w sytuacjach, które mogą wydawać się podejrzane. Pamiętajmy, że przestępcy często wykorzystują uczucia i strach swoich ofiar, dlatego tak ważne jest, by nie podejmować pochopnych decyzji.

Zachęcamy również do rozmowy z seniorami w swoich rodzinach, aby ostrzec ich przed tego typu zagrożeniami i uczulić na potencjalne oszustwa.

KMP Jelenia Góra