Zarobić na wakacyjny wyjazd
Mateusz Urban i Krzysztof Lutrzykowski grają na kontrabasie i akordeonie w centrum stolicy Karkonoszy. - Zbieramy na wyjazd nad morze - uśmiechają się
Sami wpadli na pomysł, jak dorobić. Ponad sto osób pracuje w wakacje za pośrednictwem jeleniogórskiego Młodzieżowego Biura Pracy.
Dochodowe nuty
- Z datków można trochę zaoszczędzić - przyznaje Mateusz Urban z Jeleniej Góry. Wraz z kolegą, który przyjechał do niego z Bydgoszczy, kilka godzin dziennie spędzają na jeleniogórskim deptaku.
Młodzi ludzie w sierpniu chcą pojechać wypocząć do Sopotu. Aby zebrać potrzebną sumę, postanowili wykorzystać talent i pasję muzyczną. Grają w duecie rozrywkową muzykę klasyczną. Krzysztof Lutrzykowski gra na akordeonie, a Mateusz Urban na kontrabasie. - Sami robimy opracowania - mówią.
Za pośrednictwem biura zatrudnienie na czas wakacji znalazło ponad sto osób. Pracują w hipermarketach przy wykładaniu towarów na półki, promują artykuły i sprzedają kosmetyki.
Markety i plantacje
- Niektórzy pracują przy inwentaryzacjach w marketach - mówi Czesław Dudzik, dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP.
W pierwszej kolejności szansę na skorzystanie z ofert mają ci, którzy są zapisani na liście. O znalezienie czegokolwiek na miejscu nie jest łatwo, ale pozostaje praca na plantacjach owoców za granicą.
Preferują osiemnastolatków
Biuro współpracuje z firmami promocyjnymi i agencjami pracy tymczasowej. Aby móc skorzystać z ofert MBP, trzeba mieć co najmniej 16 lat. Jednak najlepiej, gdy zainteresowany jest pełnoletni i posiada ważną książeczkę zdrowia. Jeśli chodzi o małoletnich, to pracodawcy niechętnie ich przyjmują, bo wtedy muszą się liczyć z kontrolami Państwowej Inspekcji Pracy. •
GDZIE SIĘ ZGŁOSIĆ
Młodzieżowe Biuro Pracy mieści się przy ulicy Sudeckiej 59 przy OHP. Informacje można uzyskać na miejscu bądź pod nr. tel. 075-64-577- 37.
Słowo Polskie Gazeta Wrocławska