Obchody 65-lecia Karkonoskiego Parku Narodowego
Sztandar dla Karkonoskiego Parku Narodowego, odznaczenia resortowe i dolnośląskie, historia Karkonoszy wyświetlana na murach pałacu w Sobieszowie, a także dwudniowe spotkania, warsztaty, zajęcia plenerowe dla wszystkich chętnych to w największym skrócie program obchodów 65-lecia Karkonoskiego Parku Narodowego.
Park o powierzchni podobnej do Legnicy czy miasta i gminy Bogatynia odwiedza około 2,5 miliona ludzi rocznie, a w jego otoczeniu jest kolejnych kilka milionów.
"To jeden z problemów, z którymi mierzą się przyrodnicy" - mówi botaniczka z KPN Patrycja Rachwalska.
"Tłumy są ogromne po prostu. Nie ma dnia, żeby nie było kolejki na Śnieżkę. No Królowa Karkonoszy, jak i całych studentów zresztą, więc każdy chce ją zdobyć. Przyciąga jak magnes i niestety powoduje pewne też niefajne sytuacje."
Te niefajne sytuacje to pozostawianie ton śmieci, schodzenie ze szlaków na wysokogórskie, unikalne alpejskie murawy, wędrówki po zmroku, nielegalne biwakowanie.
W piątek natomiast w Sobieszowie zacznie się dwudniowy festiwal Klimatyczne Karkonosze poświęcony zdrowemu trybowi życia, dbałości o środowisko. Jedną z jego atrakcji będzie zaplanowany na piątek videomapping na ścianach pałacu Sobieszów, gdzie jest dyrekcja KPN.
"Kulminacyjnym elementem, oprócz koncertów, będzie video mapping wyświetlany w piątek wieczorem. Będzie to inscenizacja historii Karkonoszy, bo zacznie się to niemal od czasów średniowiecza do czasów współczesnych" - mówi dyrektor Parku Andrzej Raj.
Honorowy patronat nad obchodami objęła ministra środowiska Paulina Hennig-Kloska, która nada sztandar i będzie m.in. wręczać odznaczenia.
prw.pl