Chcą odnowić zabytkową makietę

Urząd marszałkowski przekaże 22 tysiące złotych na renowację drewnianej makiety Kościoła Łaski w Jeleniej Górze. Zabytek znajduje się w zbiorach Muzeum Karkonoskiego i jest jednym z cenniejszych eksponatów związanych z dziejami stolicy Karkonoszy.

Kościołem Łaski przed wiekami był nazywany obecny katolicki Kościół Garnizonowy pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W XVIII w. była to jedna z sześciu świątyń protestanckich, powstałych na katolickim wtedy Śląsku w wyniku porozumień zawartych pomiędzy cesarzem niemieckim a królem Szwecji. Niemieccy gospodarze tych ziem zobowiązali się wówczas do zaprzestania prześladowań miejscowych ewangelików.
Jeleniogórska gmina protestancka zleciła projekt kościoła architektowi szwedzkiego pochodzenia Martinowi Frantzowi w 1709 r. Wzorem dla niego był sztokholmski kościół św. Katarzyny. Projektowi towarzyszył drewniany model świątyni, który obecnie jest własnością jeleniogórskiego muzeum. Do zbiorów muzealnych trafił w I połowie XX wieku. Jest wymieniany w przewodniku po Riesengebirgsverein Musem z 1914 roku.
Nieznane są przyczyny zniszczenia modelu po 1945 r. W ewidencji muzealnej figuruje on obecnie jako bardzo uszkodzony.
- Prawdopodobnie zniszczono go podczas zawieruchy wojennej lub powojennej. Wówczas nasze muzeum pełniło rolę składnicy, do której zwożono zabytki z całego Dolnego Śląska - mówi Stanisław Firszt, dyrektor muzeum.
Starania o konserwacje tego cennego zabytku muzeum podejmowało od lat. Zwykle brakowało jednak pieniędzy. Jeśli uda się go odnowić, model zostanie zaprezentowany w 300. rocznicę rozpoczęcia budowy kościoła w Jeleniej Górze w 2009 roku.

Słowo Polskie Gazeta Wrocławska