"Alkohol i Narkotyki" -akcja jeleniogórskich policjantów

Zagrożenie powodowane przez nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego jest ogromnym wyzwaniem dla Policji i innych podmiotów działających na rzecz bezpieczeństwa w ruchu. Również osoby siadające za kierownicę pod wpływem narkotyków stanowią realne zagrożenie dla siebie oraz życia i zdrowia innych użytkowników dróg.

Mając powyższe na uwadze policjanci garnizonu jeleniogórskiego dzisiaj (2.04.24 r.) na drogach miasta i powiatu prowadzą działania pod kątem eliminowania z ruchu osób kierujących pojazdami po użyciu narkotyków bądź pod wpływem alkoholu.

W trakcie kontroli funkcjonariusze sprawdzają stan techniczny pojazdów, czy kierowcy podczas jazdy stosują się do obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa oraz czy przewożą dzieci w fotelikach, a także dyscyplinują tych kierujących, którzy podczas jazdy rozmawiają przez telefon komórkowy.
Mundurowi zapowiadają surowe kary dla tych kierowców, którzy łamią przepisy ruchu drogowego, w tym szczególnie dotyczące prędkości i manewrów wyprzedzania.
Przypominamy, że prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest przestępstwem. Za ten czyn grozi kara pozbawienia wolności nawet do lat 3, wysoka grzywna, zakaz kierowania pojazdami na kilka lat, utrata prawa jazdy, a w przypadku, gdy zawartość alkoholu w organizmie kierowcy przekroczy 1,5 promila również utrata samochodu.
Pamiętajmy, że wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka stwarzamy poważne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i innych uczestników ruchu drogowego. Od nas samych, naszej odpowiedzialności zależy bezpieczeństwo nasze, ale również innych.

KMP JG