Kraina Wygasłych Wulkanów oficjalnie w Sieci Geoparków UNESCO

Organizacja ogłosiła listę 18 geoparków, które decyzją światowej rady będą przez następne cztery latać działać pod szyldem UNESCO.

- To oznacza nie tylko prestiż, ale także dynamiczny rozwój tego regionu - podkreśla Monika Cychowska-Nowak szefowa Stowarzyszenia Kaczawskiego, które aplikowało o wpisanie geoparku do globalnej sieci jednocześnie zaznacza, że to z całą pewnością nie koniec ciężkiej pracy, a jej począte.

"Teraz dostaniemy kolejne rzeczy do wykonania, teraz tej pracy będzie jeszcze więcej, ponieważ będziemy musieli spełniać kolejne rekomendacje, cele statutowe światowej sieci geoparków UNESCO. Również samorządy mają plany sieciowej współpracy tworzenia infrastruktury turystycznej także mamy nadzieję, że za cztery lata gdy będziemy musieli udowodnić nasz progres w tych działaniach to będziemy mieli co pokazać."

Certyfikat jest przyznawany na cztery lata i po tym czasie nastąpi weryfikacja. By go nie stracić zarówno działające w regionie stowarzyszenia jak i samorządy będą musiały podejmować działania na rzecz rozwoju geoparku zgodnie z zaleceniami światowej organizacji. Gabriela Męczyńska ze Stowarzyszenia LGD Partnerstwo Kaczawskie mówi wprost, że wejście do sieci geoparków to zasługa wielu lat oddolnych działań.

"Sukces wejścia do UNESCO Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów to jest efekt pracy społecznej, lokalnych liderów, którzy się zaangażowali i uwierzyli, że praca dla wspólnego dobra przynosi taki efekt."

Stowarzyszenie Kaczawskie zapewnia, że Kraina Wygasłych Wulkanów jest gotowa na tłumy turystów jednocześnie licząc na to, że logo UNESCO przyciągnie także chętnych do inwestowania w tym miejscu przedsiębiorców. Wielkie świętowanie w Krainie Wygasłych Wulkanów zaplanowano na 22 kwietnia. To właśnie wtedy o godzinie 12 czasu paryskiego światowa organizacja zaplanowała powitalne spotkanie online dla wszystkich 18 geoparków przyjętych do globalnej sieci.

prw.pl