Seniorka uwierzyła fałszywej policjantce i straciła 20 tysięcy złotych

Wczoraj kolejny raz oszuści dali znać o sobie. Kobieta podająca się za policjantkę wyłudziła pieniądze od 80-letniej mieszkanki Jeleniej Góry. Policja apeluje o ostrożność w kontaktach z osobami obcymi, również tych za pośrednictwem telefonu i nie przekazywanie osobom nieznanym pieniędzy, nawet jeśli podają się za policjantów czy znajomych naszych najbliższych.
26 marca 2024 roku, policja otrzymała zgłoszenie o oszustwie, którego ofiarą padła seniorka z Jeleniej Góry. Tego dnia około godziny 18.00 zadzwoniła do niej kobieta, która podała się za policjantkę. W trakcie rozmowy poinformowała ją o tym, że jej wnuk spowodował wypadek drogowy, w którym poszkodowana została kobieta w ciąży. Mężczyzna został zatrzymany, i aby mógł on uniknąć kary nakłoniła ją do wydania innej kobiecie, która pojawiła się w mieszkaniu pokrzywdzonej w trakcie rozmowy 20 tysięcy złotych.

Pamiętajmy! Oszuści wykorzystują zaufanie do instytucji państwowych, podając się za ich pracowników lub funkcjonariuszy. Wykorzystują różne metody, aby osiągnąć cel. Nie tylko dzwonią do starszych osób, ale również wysyłają smsy z linkami do podejrzanych stron. Dlatego stosujmy w codziennym życiu zasadę ograniczonego zaufania do wszelkich nieznanych nam osób. Zarówno tych, które do nas telefonują, jak również pukających do naszych drzwi. Sprawdźmy dokładnie, czy na pewno reprezentują instytucję, za którą pracowników się podają. W tym celu możemy zadzwonić do tej instytucji i opowiedzieć o całej sytuacji.
Pamiętajmy - policjanci, prokuratorzy, funkcjonariusze CBŚP nigdy nie informują o szczegółach swoich działań. Nie namawiają też do przekazywania swoich oszczędności komukolwiek, ani na jakiekolwiek konto, a także nie informują o potrzebie zaciągnięcia pożyczki na potrzeby prowadzonej akcji.
W przypadku, kiedy ktoś dzwoni na nasz numer i podaje się na przykład za policjanta i wypytuje o pieniądze lub kosztowności, wtedy trzeba PRZERWAĆ POŁĄCZENIE! Dopiero wówczas należy zadzwonić na numer 112 i przekazać informacje na temat podejrzanego połączenia.

KMP JG