Kolejny nietrzeźwy kierujący zatrzymany przez policjantów, który stracił auto

Policjanci jeleniogórskiej drogówki zatrzymali mężczyznę podejrzanego o kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz o spowodowanie zdarzenia drogowego. Badanie na zawartość alkoholu w jego organizmie wykazało 1,9 promila. Teraz za swoje czyny odpowie przed sądem, a grozić mu może nawet do 3 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywa, zakaz prowadzenia pojazdów oraz utrata prawa jazdy i samochodu.
Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze zatrzymali 69-letniego mieszkańca powiatu karkonoskiego podejrzanego o kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz o spowodowanie zdarzenia drogowego.
26 marca 2024 roku, około godziny 18.00 policjanci z polecenia oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze pojechali do jednej z miejscowości gminy Podgórzyn, gdzie doszło do zdarzenia drogowego.
Na miejscu funkcjonariusze ustalili, że 69-letni kierujący pojazdem marki Toyota na łuku drogi zjechał na przeciwległy pas i doprowadził do zderzenia bocznego z pojazdem marki Skoda, którym kierowała 24-letnia kobieta. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Mundurowi z trakcie czynności wyczuli od kierującego toyotą silną woń alkoholu. Przeprowadzone badanie wykazało 1,9 promila.
Pojazd został zabezpieczony i przekazany na przechowanie. Teraz 69-latek za popełniony czyn odpowie przed sądem, a grozić mu może kara pozbawienia wolności do lat 3, wysoka grzywa, zakaz prowadzenia pojazdów oraz utrata prawa jazdy i samochodu.
Przypominamy, że od 14 marca br. obowiązują nowe, zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu.
Zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości.
Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:
- zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
- sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów-lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
- nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:
a) był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
b) znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.

KMP JG