Kierowco bądź ostrożny! "Noga z gazu"

Oślepiające słońce w godzinach porannych, skutecznie utrudnia życie kierowcom. Ci, którzy zapominają o względach bezpieczeństwa i nie zdejmują nogi z gazu, mogą zakończyć swoją podróż na bezpośrednim spotkaniu z pojazdem innego uczestnika ruchu, na poboczu lub w przydrożnym rowie. Jeleniogórscy policjanci podpowiadają co zrobić, aby uniknąć takich nieprzyjemnych i niebezpiecznych sytuacji.

Wśród wielu zagrożeń na drodze, w porze wiosennej dochodzi problem oślepiającego słońca. Wczesnym rankiem i tuż przed zachodem, kierujących może zaskoczyć mocno oślepiające, niskie słońce. Wielu kierowców nie jest na takie zagrożenie przygotowanych.

Ostre słońce bardzo utrudnia jazdę i może przyczynić się do nieprzewidzianych i niebezpiecznych zdarzeń na drodze. Największym czynnikiem ryzyka w tej sytuacji, jest zawsze nadmierna prędkość lub niezachowanie odpowiedniego odstępu od innych uczestników ruchu. Musimy być na to przygotowani.

Oprócz rozsądku i rozwagi, każdy kierowca powinien być wyposażony w okulary przeciwsłoneczne, które zniwelują efekt oślepienia przez poranne lub wieczorne słońce. W słoneczny dzień, kierowca jadący bez odpowiednich okularów, ma ograniczone pole widzenia i znacznie mniejszy komfort jazdy. Okulary z filtrem neutralizują oślepiające promienie słoneczne i chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Warto zadbać także o czystość szyb, szczególnie przedniej. Ponadto należy korzystać z przysłony zamontowanej nad szybą czołową.

KMP JG