Pił wsiadł za kierownicę i w myśl nowych przepisów stracił auto

Od 14 marca br. obowiązują nowe, zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Przekonał się o tym nietrzeźwy 33-latek, którego zatrzymali policjanci jeleniogórskiej drogówki. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w jego organizmie wykazało blisko 2,7 promila. Mężczyzna stracił pojazd, którym się poruszał, a za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem.
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze zatrzymali 33-latka podejrzanego o kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości.
24 marca br., około godziny 18.50 policjanci jeleniogórskiej drogówki pojechali na zgłoszenie, z którego wynikało, że ulicą Wrocławską porusza się pojazd marki Opel, którego kierujący może być nietrzeźwy. Funkcjonariusze zatrzymali go do kontroli drogowej. Od 33-letniego kierującego mundurowi wyczuli silną woń alkoholu. Przeprowadzone badanie wykazało, że ma blisko 2,7 promila alkoholu w organizmie. Zgodnie z obowiązującymi nowymi przepisami prawnymi, policjanci zatrzymali nie tylko prawo jazdy, ale również samochód, którym się poruszał o wartości 8 tysięcy złotych.
Pojazd został zabezpieczony i przekazany na przechowanie. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu do wytrzeźwienia i dalszych czynności. Teraz 33-latek za popełniony czyn odpowie przed sądem, a grozić mu może kara pozbawienia wolności do lat 3, wysoka grzywa, zakaz prowadzenia pojazdów oraz utrata prawa jazdy i samochodu.
Przypominamy, że od 14 marca br. obowiązują nowe, zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu.
Zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości.
Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:
- zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
- sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów-lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
- nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:
a) był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
b) znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.

KMP JG