Wycieczka geologiczna "Na granicy granitów - wędrówka w czasie od 500 mln lat do 30O mln lat"
Zapraszamy na wycieczkę geologiczną "Na granicy granitów - wędrówka w czasie od 500 mln lat do 30O mln lat" w sobotę 16.09.2023 r.
Wycieczka ma na celu pokazanie współwystępujących razem skał magmowych, które tworzyły się 500 i 300 mln lat temu. W Jeleniej Górze zapoznamy się z granitem karkonoskim - omówimy jego powstawanie, wiek oraz obejrzymy próbki skał. Rozpoznamy podstawowe minerały tworzące granit. W dolinie Bobru zajmiemy się starszym granitem zwanym granitem lub gnejsem izerskim. Przyjrzymy się jak został zdeformowany i zmetamorfizowany. Znajdziemy jego różne odmiany. Podobnie jak przy granicie karkonoskim określimy jego skład mineralny i opowiemy o jego historii. Naszym przewodnikiem będzie dr Stanisław Madej - geolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Miejsce zbiórki Jelenia Góra, Park Miejski na Wzgórzu Kościuszki przy przekroju geologicznym przez Sudety Zachodnie o godz. 11.00. Trasa: Park Miejski (Jelenia Góra) - Gościniec "Perła Zachodu"- trasa do przejścia ok. 5,5 km. Wycieczka jest przeznaczona dla osób indywidualnych, jest bezpłatna dla uczestników i jest realizowana w ramach projektu "Żyj, mieszkaj, pracuj w Jeleniej Górze!" dofinansowanego ze środków MF EOG 2014-2021. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc proszę o zgłaszanie chęci uczestnictwa w wycieczce na adres: karolina.martini@kpnmab.pl lub telefon 514 607 295 (może być sms).