Jarmark świętojański pod Chojnikiem
Już w najbliższą sobotę, 17 czerwca 2023, o godz. 12.00 JCK zaprasza na Jarmark Świętojański pod Chojnikiem! Na jeleniogórzan i jeleniogórzanki czekać będzie wiele atrakcji, warsztatów oraz koncerty, których najjaśniejszymi gwiazdami będą zespoły Echo rodu i Dikanda!
W programie:
- kiermasz regionalny - unikalne rzemiosło dekoracyjne i ozdoby, ceramika, biżuteria, kosmetyki naturalne, miody, ciasta, pieczywo, ręcznie robione zabawki
godz. 14.00-18.00
- polsko-czeskie warsztaty artystyczne: plecenie wianków, botaniczne łapacze snów, laleczki, wyplatanki
- polsko-czeskie pokazy rzemiosła: rzeźba, witraż, len
- koncerty: Sybiraczki i Kresowianie, Wojcieszowianki, Łużyczanki, Fonike Fare - bębny afrykańskie
godz. 18.00
Szyszak - karkonoski zespół folkowy
godz. 19.30
Echo Rodu
godz. 21.00
DIKANDA
godz. 22.30
Maciej Wowk etnodance pod gwiazdami - muzyka trzech pokoleń
Ponadto: świętojańskie ognisko z tańcami / rozstrzygnięcie konkursu na wianek świętojański / strefa dmuchańców dla dzieci / wata cukrowa / popcorn.
Miejsce:
Transgraniczne Centrum Turystyki Aktywnej (TCTA), ul Bronka Czecha 14.
Wstęp wolny!
O zespołach:
Echo Rodu, powstało w ostępach górskiej przyrody, a jej harmonijne wibracje niosą brzmienia organicznych dźwięków. To połączenie tradycyjnego słowiańskiego folkloru i plemiennych rytmów, ze współczesnością - różnorodnymi dźwiękami bujającej elektroniki, inspirowanej odgłosami z dzikich lasów.
Towarzyszą temu głosy, niezwykłe, dawne instrumenty, m.in. słowiańska harfa (gusli), lira korbowa, bębny, oraz inne. Całość zanurza w mistycznej aurze prastarych rytuałów i transowych tańców, w klimatach organic downtempo, neotribal, psytrance i folktronica.
Dikanda to uznany szczególnie na zagranicznym rynku muzycznym szczeciński zespół grający world music. W swojej twórczości Dikanda stawia na autentyczność stylu - poszukuje nowych nurtów i większość utworów jest oryginalnymi kompozycjami.
Muzyczne inspiracje czerpie z tradycyjnych, folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu - od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś po Indie. W ich utworach można usłyszeć głównie brzmienia bałkańskie i cygańskie. Zespół istnieje od 1997.
Koncerty Dikandy to niezwykle emocjonalna podróż po etnicznych brzmieniach, żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych uczuć.
Projekt "Kultura tradycji, tradycje kultury" jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020
Projekt Świętojańska Moc Tradycji dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.