Już w piątek w BWA dwa wernisaże: Tomasz Gondek, Witold Turkiewicz.

Zapraszamy do BWA na wernisaże dwóch wystaw:

TOMASZ GONDEK
SZKŁO MILLEFIORI

Wernisaż: 2 czerwca (piątek), godz. 17:00

Tomasz Gondek - artysta ze Szklarskiej Poręby, który jako pierwszy w Polsce odtworzył technikę millefiori (czyli tysiąca kwiatów). Gondek doskonali technikę wyrobu szklanych plakiet inspirując się pracami Wilhelama Eduarda Fussa i Franza Pohla z karkonoskich hut Hoffnungsthal i Carlsthal. Historycznie technika millefiori pochodzi ze starożytnego Egiptu. Przez wieki była najpilniej strzeżoną tajemnicą mistrzów szklarskich. Jej odrodzenie dokonało się w pierwszej połowie XIX w. w karkonoskich hutach szkła i w Wenecji. Szczytowy rozwój osiągnęła w połowie XIX w. W tamtym czasie wyroby w tej technice potrafiły produkować jedynie nieliczne huty europejskie i amerykańskie. Dzięki Tomaszowi Gondkowi szkło millefiori ponownie wytwarzane jest w Karkonoszach.

Tomasz Gondek (ur. 1967 w Cieplicach) hutnik-artysta, kontynuator dziedzictwa karkonoskich hut szkła. Mieszka i tworzy w Szklarskiej Porębie. Od najmłodszych lat fascynowało go szkło pod każdą postacią. Po ukończeniu szkoły podstawowej uczęszczał do Szkoły Rzemiosł Artystycznych do klasy o kierunku zdobnik a potem hutnik szkła, po czym podjął pracę w hucie szkła kryształowego Julia w Szklarskiej Porębie. Po studiach nad technologią millefiori, w których merytorycznie pomagał dział szkła Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, jako jedyny w Polsce zaczął z sukcesem wytwarzać szkła i przyciski do papieru w tej technice.

Z kolekcji BWA w Jelniej Górze

Witold Turkiewicz
Rysunek i szkło

Oprócz prac Witolda Turkiewicza na wystawie znajdą się grafiki z kolekcji BWA autorstwa Władysława Czyszczonia i Jana Owsiewskiego, dwóch nieżyjących już twórców szkła z naszego regionu.

Wernisaż: 2 czerwca (piątek), godz. 17:00

Jeleniogórskie Biuro Wystaw Artystycznych od początku swojego istnienia gromadzi dzieła sztuki artystów z regionu i nie tylko. Co jakiś czas prezentujemy wystawy, na których znajdują się eksponaty z tej cennej kolekcji.

Witold Turkiewicz (ur. 1926, zm. 1993) jest jedną z największych indywidualności polskiego szkła artystycznego. Wypracował własny styl zdobienia szkła na zimno, zrezygnował z metod hutniczych.
Studiował grafikę i szkło we wrocławskiej PWSSP, pod kierunkiem profesora Stanisława Dawskiego. Po uzyskaniu w 1956 roku dyplomu z wyróżnieniem, przez dwa lata pracował jako projektant oraz kierownik ośrodka wzorcującego, w Hucie Szkła Kryształowego "Violetta" w Stroniu Śląskim. W latach 1957-67 pracował jako nauczyciel rysunku, w działającej w Szczytnej Szkole Zawodowej Przemysłu Szklarskiego. Od roku 1967 pracował w Muzeum Ziemi Kłodzkiej (w 1972 został jego dyrektorem), następnie w Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej. Po zakończeniu pracy w muzealnictwie, poświęcił się wyłącznie działalności artystycznej, zajmując się grafiką użytkową, rysunkiem, ale przede wszystkim szkłem artystycznym. W Karpaczu stworzył własna pracownię, w której obrabiał szkło ołowiowe oraz warstwowe. Jego prace były wielokrotnie wystawiane i nagradzane w kraju i za granicą od lat 50. Zdobył między innymi złoty medal na Ogólnopolskim Triennale Szkła w Kłodzku (1976), wyróżnienie na Quadriennale w Erfurcie (1978) oraz na Ogólnopolskiej Wystawie Szkła w Katowicach (1979).

Władysław Czyszczoń (ur. 1941, zm. 2015) twórca związany ze szkłem artystycznym, absolwent Wydziału Ceramiki i Szkła w PWSSP we Wrocławiu, członek Związku Artystów Plastyków. Współpracował z różnymi hutami w Polsce, głownie z Hutą Julia w Piechowicach oraz w Stroniu Śląskim, Radomsku i Tarnowie. Pracował jako nauczyciel w Liceum Plastycznym w Cieplicach (jako nauczyciel rysunku szklarskiego, a później rysunku, malarstwa i projektowania).

Jan Owsiewski (ur. 1930, zm. 1981) w latach 1951-1957 studiował w PWSSP we Wrocławiu: grafikę pod kierunkiem prof. S. Dawskiego, malarstwo u prof. E. Gepperta, szkło artystyczne u prof. M. Pawełki. Członek ZPAP. Zajmował się malarstwem, grafiką, rysunkiem i szkłem artystycznym. Twórczość artystyczną łączył z pracą zawodową, pełniąc funkcję starszego projektanta w Hucie Julia w Szklarskiej Porębie.

Wystawy trwają do 31 lipca 2023 r.
Wystawy realizowane przy pomocy finansowej Miasta Jelenia Góra.