Przywłaszczył saszetkę pozostawioną przez pokrzywdzonego na przystanku

Policjanci z Karpacza zatrzymali mężczyznę podejrzanego o przywłaszczenie mienia. Do zdarzenia doszło 8 marca br. w Karpaczu na jednym z przystanków autobusowych. Jego łupem padła saszetka wraz z pieniędzmi, dokumentami, telefonem komórkowym o łącznej wartości ponad 4 tysiące złotych. Teraz za popełnione przestępstwo odpowie on przed sądem, a grozić mu może nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
Policjanci z Komisariatu Policji w Karpaczu ustalili, a następnie zatrzymali 61-letniego mieszkańca powiatu karkonoskiego podejrzanego o przywłaszczenie mienia.
Jak ustalili funkcjonariusze, do zdarzenia doszło 8 marca br. na jednym z przystanków autobusowych w Karpaczu. Pokrzywdzony wsiadając do autobusu przez nieuwagę pozostawił na ławce saszetkę wraz z pieniędzmi, dokumentami, telefonem komórkowym. 61-latek przechodząc obok zauważył leżącą saszetkę i ją zabrał. Wartość poniesionych strat pokrzywdzony oszacował na ponad 4 tysiące złotych.
Kiedy mężczyzna zorientował się, że zgubił saszetę wrócił na miejsce. Okazało się, że już jej tam nie było. O przestępstwie powiadomił policję. Funkcjonariusze na podstawie uzyskanych w tej sprawie informacji, a także po analizie nagrań z kamer monitoringu wytypowali, a następnie zatrzymali 61-letniego mężczyznę podejrzewanego o popełnienie tego czynu. W trakcie prowadzonych czynności odzyskali część skradzionego mienia.
Mieszkańcowi powiatu karkonoskiego przedstawiono zarzut przywłaszczenia mienia, za co grozić mu może nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
Policja przypomina, że karalne jest zabranie dla siebie znalezionej, cudzej rzeczy.
Każdy kto znalazł cudzą rzecz jest zobowiązany w ciągu dwóch tygodni od dnia jej znalezienia do zawiadomienia o tym fakcie na przykład Policji lub w inny możliwy sposób poszukać jej posiadacza. Znalazca może uwolnić się od odpowiedzialności za przedmiotowe zachowanie pomimo nie zawiadamiania Policji lub stosownego organu, jeśli podjął stosowne kroki w celu poszukiwania właściciela rzeczy. Można na przykład zamieścić ogłoszenie w Internecie, prasie lub umieścić własne ogłoszenie w miejscach publicznych, których charakter na to pozwalają (tablice w parkach, słupy ogłoszeniowe itp.).
Pamiętaj: Nie zwracając znalezionej rzeczy dokonujemy przywłaszczenia. Jeżeli wartość tej rzeczy nie przekracza 500 zł, popełniania się wykroczenie. W sytuacji gdy jej wartości przekracza kwotę 500 zł, grozi odpowiedzialność za popełnienie przestępstwa.

KMP JG