Miała opłacić tylko koszt przesyłki niespełna 13 zł, a okazało się, że z jej konta zniknęło blisko 900 zł

Do Komisariatu Policji w Karpaczu zgłosiła się kobieta, która kliknęła w link, aby zapłacić jedynie za przesyłkę 12,87 zł, a okazało się, że z jej konta zniknęło blisko 900 zł. Na jednym z portali społecznościowych kobieta znalazła ogłoszenie dotyczące oddania za darmo zabawki dla dziecka, musiała jedynie opłacić koszt przesyłki. W wiadomości elektronicznej ogłoszeniodawca przesłał link przekierowujący do bankowości celem otrzymania należności. Kobieta postąpiła zgodnie z otrzymaną instrukcją i w ten sposób z jej konta zniknęła gotówka. Policjanci apelują o ostrożność podczas realizacji transakcji online - nie klikajmy w nieznane linki zwłaszcza, gdy przekierowują nas do bankowości elektronicznej, gdzie wymagane jest podanie danych do logowania.
Pokrzywdzona, która zgłosiła się 17 stycznia 2023 roku do Komisariatu Policji w Karpaczu na jednym z portali społecznościowych znalazła ogłoszenie dotyczące oddania za darmo zabawki dla dziecka, jedynie należało opłacić koszt przesyłki. Pokrzywdzona skontaktowała się z ogłoszeniodawcą, który przesłał jej w wiadomości e-mailowej instrukcję oraz link do strony bankowości elektronicznej.
Kliknięcie w ten link było konieczne w celu opłaty kosztów przesyłki przez zgłaszającą. Niezbędne było także podanie danych do zalogowania się do banku. Strona, która się wyświetliła była niemal identyczna jak autoryzowana strona bankowości elektronicznej, w związku z czym nie wzbudziło to jej podejrzeń. Kiedy ponownie zalogowała się do banku, zorientowała się, że z jej konta zniknęło nie niespełna 13 zł, ale blisko 900 zł.
Policjanci z Karpacza prowadzą czynności w tej sprawie i jednocześnie apelują o ostrożność w transakcjach online. Należy unikać klikania w nieznane linki, ponieważ oszuści w ten sposób wyłudzają dane i "czyszczą" konta bankowe!

KMP JG