Program obchodów Święta Województwa Dolnośląskiego
W dniach 15-16 października w Muzeum Karkonoskim odbędzie się Święto Województwa Dolnośląskiego.
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze:
15.10.2022 (sobota)
Godz. 11:00 - Poznajmy Karkonosze. Kuratorskie oprowadzanie po wystawie "XXII Biennale Fotografii Górskiej", wystawach towarzyszących: "Wanda Rutkiewicz - fotografie", "Atelier pod Śnieżką" oraz po autorskiej wystawie fotografii Tomasza Mielecha "Śladami Pamięci".
Biennale fotografii Górskiej jest to najstarszy w Polsce konkurs fotograficzny o tematyce górskiej, organizowany jest przez Jeleniogórskie Centrum Kultury we współpracy z Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze od ponad 40 lat.
Na wystawie poza pracami konkursowymi, prezentowane są fotografie Wandy Rutkiewicz. Ponadto wystawa zawiera zbiór fotografii, które powstały podczas tegorocznego pleneru w Domu Śląskim "Atelier pod Śnieżką". Fotografie turystów na tle Śnieżki wykonali po ponad osiemdziesięciu latach po zakończeniu funkcjonowania dawnych atelier, dokładnie w ich miejscu, zawodowi fotografowie z Polski i z Czech.
Godz. 13:00 - Rozdanie nagród uczestnikom, zorganizowanego przez Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, konkursu "Moje ulubione zabytki na Dolnym Śląsku".
Konkurs plastyczny skierowany jest do szkół podstawowych oraz przedszkoli z Województwa Dolnośląskiego. Jego celem jest zainspirowanie uczestników do poszerzenia wiedzy o regionie, a także rozwijanie kreatywności, wrażliwości oraz wyobraźni plastycznej dzieci i młodzieży
16.10.2022 (niedziela)
Święto Województwa Dolnośląskiego w Muzeum Karkonoskim.
W dniu 16 października zapraszamy turystów i mieszkańców Dolnego Śląska do poznania historii oraz tradycji Karkonoszy, prezentowanych na naszych wystawach stałych i czasowych. Dzieci do lat 14 w tym dniu mogą skorzystać z bezpłatnego wstępu do Muzeum, młodzież oraz dorosłych obowiązywał będzie bilet ulgowy.
Dom Carla i Gerharta Hauptmannów:
16.10.2022 (niedziela)
Godz. 12:00 - "Połączeni... torami. 120 lat kolei w Szklarskiej Porębie"- prelekcja Karoliny Matusewicz-Górniak, kustosza DCiGH w Szklarskiej Porębie.
Kiedy oraz jak powstała kolej? Jakie były alternatywne trasy? Dlaczego tory biegną zygzakiem? Skąd można było przyjechać pociągiem do Szklarskiej? Ile trwała podróż? Czy zima zaskakiwała kolejarzy? Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy podczas prelekcji uzupełnionej archiwalnymi zdjęciami i pocztówkami
W godzinach 9:00 - 16:00 zapraszamy do zwiedzania dawnego domu braci Hauptmannów, z największą na świecie wystawą prac Wlastimila Hofmana. Dzieci do lat 14 w tym dniu mogą skorzystać z bezpłatnego wstępu do Muzeum, młodzież oraz dorosłych obowiązywał będzie bilet ulgowy.
Muzeum Zamek Bolków:
16.10.2022 (niedziela)
Godz. 13:00 - Warsztaty Kowalskie.
Jak rosły musi być kowal aby móc wykonywać swoje rzemiosło? Co ma wspólnego kucie losu z gorącym żelazem? Odpowiedzi na te i inne pytania usłyszycie już niebawem na nocnych warsztatach z kowalem Henrykiem, którego niektórzy z Was mieli już przyjemność spotkać na bolkowskim zamku. Nasz Kowal to niezwykle barwna osobowość z głową pełną pomysłów, opowieści, i zagadek. W czasie warsztatów poznacie tajniki jego pracy, narzędzia, które muszą znaleźć się na wyposażeniu kuźni a także opowieści związane z fachem kowala. Uczestnicy wspólnie wykują użytkowy przedmiot. Warsztaty odbędą się w zamkowej kuźni. Udział dzieci w warsztatach jest bezpłatny.
Godz. 15:00 - Zwiedzanie Zamku z Katem.
Czy kat w średniowieczu mógł pełnić rolę dentysty? Czym była maska wstydu i o czym myśli skazaniec, nad którego głową świszczy katowski topór? Na te i inne pytania odpowiemy podczas zwiedzania Zamku Bolków z zamkowym katem. W czasie oprowadzania poznacie wiele ciekawostek związanych z fachem, który wśród średniowiecznych mieszkańców budził niezwykły postrach. Oczywiście wśród tych, którzy mieli coś na sumieniu.
Dzieci do lat 14 w tym dniu mogą zwiedzić Zamek bezpłatnie, młodzież oraz dorosłych obowiązywał będzie bilet ulgowy.