Ćwiczenia dolnośląskich służb na bardzo wysokim poziomie

Schronisko Hala Szrenicka płonie po uderzeniu pioruna w jedno skrzydło budynku. Strażacy ewakuują ludzi ze środka i gaszą pożar. Ratownicy GOPR oraz terytorialsi udzielają poszkodowanym pierwszej pomocy medycznej i sprowadzają turystów z gór. Tak wyglądały czwartkowe manewry Piorun 2, odbywające się prawie 1200 metrów nad poziomem morza.

Miejsce oblegane przez ludzi, położone w trudno dostępnym terenie - starostwo powiatu karkonoskiego jako organizatorzy ćwiczeń Piorun 2 celowo wybrali schronisko Hala Szrenicka. - Chodziło nam o to, by sprawdzić współdziałanie różnych służb w warunkach jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistych - wyjaśnia starosta powiatu karkonoskiego Krzysztof Wiśniewski. - Dzięki takim założeniom ćwiczenia wiemy, co trzeba poprawić albo udoskonalić. Wszystko po to, by w przypadku realnego zagrożenia nikt się nie zastanawiał, co ma robić i nie tracił cennego czasu - dodaje.

Czwartkowe ćwiczenia rozpoczęły się od uderzenia pioruna w dach skrzydła budynku schroniska. W efekcie tego wybuchł pożar. Służby musiały błyskawicznie dotrzeć na miejsce, ewakuować przebywających tam turystów i ugasić szalejący pożar. By tak się stało, niezbędne było dostarczenie wody, wytyczenie dróg ewakuacyjnych, zapewnienie pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym i sprowadzenie wystraszonych turystów ze szlaków górskich w miejsce wskazanej ewakuacji. Tym ostatnim zajęli się wspólnie ratownicy GOPR i żołnierze 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W sumie w ćwiczeniach wzięło udział 44 dolnośląskich terytorialsów, w tym 10 wcieliło się w rolę rannych turystów. 16 DBOT zapewniła również niezbędny sprzęt, w tym samochody, dwa quady, motocykl oraz polową stację zasilania i namioty dla punktu dowodzenia sztabu kryzysowego.

Na miejscu działał także szpital polowy. W ćwiczeniach Piorun 2 wzięły udział wszystkie służby, które mają niezbędny sprzęt i są przeznaczone do tego typu działań, a więc: straż pożarna, policja, GOPR, pogotowie ratunkowe, Karkonoski Park Narodowy, Nadleśnictwo Śnieżka, Urząd Miasta Szklarska Poręba, Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w Jeleniej Górze, 16. Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej. Na miejscu pojawili się także przedstawiciele samorządów powiatowych z całego Dolnego Śląska odpowiedzialni za działania w sytuacjach kryzysowych oraz w zakresie obrony cywilnej.

Tekst i foto: Organizator; mjr Renata Mycio