Co dalej z firmą Dr. Schneider?
Firma Dr. Schneider zakład produkcyjny z branży automotive, z pododdziałami również w Polsce, w środę złożył wniosek o upadłość na terenie Niemiec.
Jak podają media zza Odry wniosek o ogłoszenie upadłości ma związek z ogólną trudną sytuacją w jakiej znalazła się branża motoryzacyjna. Dramatyczna decyzja firmy ma nie dotyczyć spółek poza granicami Niemiec, w tym oddziały firmy w Radomierzu ulokowanej blisko Jeleniej Góry. W przesłanym mediom oświadczeniu Zarząd Spółki zapewnia, że dalszy byt zakładu w Radomierzu nie jest zagrożony.
Pełny tekst oświadczenia:
'Zarząd niemieckich przedsiębiorstw z Grupy Dr. Schneider złożył w środę, 07.09.2022 r., w Sądzie Rejonowym w Coburgu w Niemczech wniosek o rozpoczęcie postępowania upadłościowego dla niemieckich spółek Grupy.
Podkreślamy jednak, że pozostałe niezależne przedsiębiorstwa Grupy, tj. Dr. Schneider Automotive Polska Sp. z o.o. oraz pozostałe zakłady w USA, Chinach i Hiszpanii nie są objęte postępowaniem upadłościowym.
Na Zarządcę majątku przedsiębiorcy (zakładów w Niemczech) sąd właściwy w Coburgu wyznaczył pana Joachima Exnera z kancelarii Dr. Beck und Partner.
Exner podkreślił z całą mocą, że produkcja w niemieckich zakładach objętych ww. postępowaniem będzie kontynuowana zgodnie z planem. Wszelkie zobowiązania wobec klientów również będą wypełniane w pełnym wymiarze. Na spotkaniu z niemiecką załogą, które miało miejsce w środę, w siedzibie głównej Grupy w Kronach-Neuses, zarząd, właścicielki i zarządca majątku poinformowali pracowników o wszczęciu postępowania upadłościowego dotyczącego wyłącznie niemieckich spółek, mającego na celu restrukturyzację Grupy.
Zarządca, z chwilą wyznaczenia go do sprawowania tej funkcji, podjął bezpośredni kontakt z najważniejszymi klientami i dostawcami Grupy, którzy już zadeklarowali swoje pełne wsparcie.
'Grupa przedsiębiorstw Dr. Schneider jest jednym z wiodących dostawców elementów wyposażenia wnętrz pojazdów i ma pierwszorzędne relacje biznesowe z producentami najbardziej rozpoznawalnych marek samochodów na świecie" - podkreślił Joachim Exner. 'Dlatego dostrzegam tu duże szanse na restrukturyzację".
Dr. Schneider Unternehmensgruppe, podobnie jak wiele innych firm z branży motoryzacyjnej boryka się z konsekwencjami pandemii koronawirusa. Do tego dochodzi bardzo zmienne otoczenie rynkowe. Czynniki te, pomimo podjęcia intensywnych działań w zakresie cięcia kosztów, doprowadziły do utraty płynności finansowej niemieckich zakładów.
W kolejnych dniach wyznaczony Zarządca zapozna się z sytuacją gospodarczą niemieckich przedsiębiorstw i zbada możliwe scenariusze restrukturyzacji. Jedne z nich to pozyskanie inwestora strategicznego lub ugoda z wierzycielami.
Celem rozpoczętego postępowania jest zadbanie o prawidłowy rozwój przedsiębiorstwa i kluczowych procesów, w tym utrzymanie strategicznych klientów firmy, przy ich dużym, już zaoferowanym wsparciu.
Zarząd Spółki Dr. Schneider Automotive Polska Sp. z o.o., zapewnia, że Spółka w Polsce jest stabilna i wypłacalna, a dalsze jej funkcjonowanie nie jest zagrożone. Wszystkie procesy produkcyjne zachowują swoją ciągłość, a zaplanowane inwestycje strategiczne zostają utrzymane."
Muzyczne Radio