Wycisnąć z Euro

Ambitne plany samorządowców przy okazji organizacji piłkarskich Mistrzostw Europy w 2012 roku. Betonowy pas startowy dla samolotów, obwodnica miasta i remont torów kolejowych z Jakuszyc do Wrocławia - o pieniądze na te cele zabiegają władze Jeleniej Góry.
Według szacunków komitetu organizacyjnego mistrzostw Dolny Śląsk w czerwcu 2012 roku odwiedzi 300 tys. kibiców.

- Noclegi we Wrocławiu znajdzie tylko 20 - 25 proc. gości. Pozostali będą musieli ulokować się w innych miejscowościach. Musimy zrobić wszystko, by przyciągnąć kibiców do Kotliny Jeleniogórskiej. Oznacza to, że dostępność komunikacyjna Karkonoszy musi się znacznie poprawić - mówi Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry.

Miasto złożyło już wniosek o dofinansowanie budowy obwodnicy południowej. Trasa jest planowana od kilku lat. W poprzednim rozdaniu pieniędzy z funduszy europejskich nie udało się zdobyć środków na jej budowę. Może uda się tym razem. Na drogę potrzeba 385 mln zł. Obwodnica o długości 6,5 km zaczynałaby się w Grabarowie, omijając centrum miasta łączyłaby się z ul. Sudecką i dalej biegłaby estakadą nad ul. Wolności do trasy czeskiej prowadzącej w kierunku Szklarskiej Poręby. Prezydent Obrębalski chciałby, aby inwestycja zakończyła się w latach 2010-2011.

Samorząd Jeleniej Góry chciałby także usprawnić kolejowe połączenie Jeleniej Góry z Czechami i Wrocławiem.
- Staramy się o pieniądze na przebudowę linii kolejowej Wrocław - Jelenia Góra - Jakuszyce. W ten sposób połączylibyśmy się z trasami kolejowymi po czeskiej stronie - tłumaczy prezydent. Według niego także jeleniogórskie lotnisko należałoby dostosować do potrzeb niewielkich samolotów pasażerskich. Po zbudowaniu betonowego pasa o długości 750 metrów, mogłyby na nim lądować maszyny o wadze do 5,7 tony, zabierające kilkunastu pasażerów. Koszt budowy pasa i poszerzenie ulicy Łomnickiej to 90 mln zł.

Jelenia Góra będzie się także starała zostać bazą treningową jednej z drużyn biorących udział w mistrzostwach. Wymogi UEFA nakazują jednak, by reprezentacje były zakwaterowane w co najmniej czterogwiazdkowym hotelu, którego w Jeleniej Górze nie ma. Potrzebne jest centrum konferencyjne, a boisko treningowe nie może być mniejsze niż 105x68 metrów. Istniejące murawy przy ul. Lubańskiej i Złotniczej są nieco mniejsze i trzeba byłoby je powiększyć. Do wyścigu o goszczenie reprezentacji któregoś z krajów biorących udział w imprezie staną też inne dolnośląskie miasta. Starać się będą o to między innymi Lubin, Legnica, Wołów i Dzierżoniów.

Słowo Polskie Gazeta Wrocławska