Kraj nie nadąża za Dolnym Śląskiem

Dolny Śląsk rozwija się szybciej niż reszta kraju, ale wiele wskaźników dotyczących demografii czy bezrobocia sytuuje nasz region w ogonie polskich województw.

Z prawie 3 mln mieszkańców Dolnego Śląska, 71% mieszka w miastach. Ludność regionu należy do najstarszych w Polsce , a przyrost naturalny... do najniższych. W tej sprawie perspektywy są marne. Stopa bezrobocia na Dolnym Śląsku mimo że spada, jest wciąż o 2% wyższa niż średnia krajowa. Niższe natomiast są zarobki. Motorem rozwoju regionu jest inwestowanie w naukę i nowe technologie, ale i to w naszym regionie było o 15% mniejsze niż w polska średnia.

"W województwie z taką liczbą uczelni i instytutów, to zaskakujące" - mówi Krzysztof Mojzych z BCC. Po Mazowszu, Śląsku i Wielkopolsce - Dolny Śląsk jest czwarty pod względem PKB wytwarzanego przez statystycznego mieszkańca. Region wyróżnia natomiast imponujące tempo rozwoju. Na Dolnym ślasku szybciej niż w innych województwach poprawia się sytuacja finansowa firm, głównie ich rentowność a nakłady na inwestycje są aż o 15% wyższe od polskiej średniej.

TVP3