Karkonoski GOPR otrzymał stałe wsparcie wojskowego lotnictwa
GOPR Grupa Karkonosze otrzymała wsparcie od Służb Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ASAR). Dzięki tej współpracy Sudety Zachodnie od poniedziałku patroluje Lotniczy Zespół Poszukiwawczo- Ratowniczy nr 11 z Sił Zbrojnych RP - podano w komunikacie.
W komunikacie przesłanym w poniedziałek przez służby prasowe dolnośląskiego urzędu marszałkowskiego napisano, że w skład załogi patrolu wchodzą wojskowi piloci oraz ratownicy GOPR.
"W spotkaniu dotyczącym wspólnej inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa w górach udział wzięli marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, wicewojewoda dolnośląski Bogusław Szpytma, dowódca 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu generał brygady pilot Wojciech Pikuła, zastępca Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych generał dywizji pilot Dariusz Malinowski" - czytamy w komunikacie.
Marszałek woj. dolnośląskiego Cezary Przybylski przypomniał, że dolnośląskie góry odwiedzają turyści z całej Polski i zapewnienie im bezpieczeństwa jest jednym z priorytetów.
"Niezwykle cieszę się z rozpoczętej współpracy Karkonoskiego GOPR oraz Lotniczego Zespołu Poszukiwawczo-Ratowniczego nr 11 z Sił Zbrojnych RP. Góry są nie tylko piękne, ale bywają także niebezpieczne, dlatego bardzo ważne jest, aby zachowywać się odpowiedzialnie i ze szczególną ostrożnością podczas wypraw. W sytuacjach zagrożenia możemy zawsze liczyć na ratowników górskich, których teraz również wspierać będą w działaniach piloci wojskowi" - powiedział cytowany w komunikacie Przybylski.
Na Dolnym Śląsku działają dwie grupy GOPR - Grupa Sudecka (jej obszar działania to Sudety Wschodnie i Środkowe) oraz Grupa Karkonoska (Sudety Zachodnie).
W ramach dotacji z budżetu woj. dolnośląskiego na zadania z zakresu ratownictwa górskiego w latach 2011-2021, przekazana została kwota w wysokości 7,1 mln zł dla obu grup.
GOPR Grupa Karkonosze przekazano kwotę w wysokości 3,7 mln zł i zakupione zostały m. in.: samochody z napędem na cztery koła do transportu ratowników, nosze samo załadowcze wraz z mocowaniami, pojazdy czterokołowe z napędami alternatywnymi typu quad, specjalistyczny komputer do poszukiwań osób zaginionych.
"Ponadto zmodernizowany został system łączności ratowniczej oraz stacje centralne, w szczególności budowa stacji ratunkowej w Karpaczu. Przeprowadzono także szereg specjalistycznych szkoleń dla ratowników górskich takie jak: wysokościowe, lawinowe, poszukiwawcze" - napisano w komunikacie.
W 2022 roku Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe obchodzi 70. rocznicę powstania. W związku z tym radni Sejmiku Dolnośląskiego przyjęli uchwałę ustanawiającą rok 2022 "Rokiem ratownictwa górskiego w Sudetach". Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wspólnie z GOPR realizuje także akcje edukacyjne, dotyczące poprawy bezpieczeństwa. takie jak Projekt Bezpieczny Dolnoślązak oraz Góry Bez Brawury.
prw.pl