Trudne warunki na szlakach w Karkonoszach

Zaczęło sypać. W partiach grzbietowych Karkonoszy bardzo trudne warunki, padający śnieg i silnie wiejący wiatr powoduje zamiecie i zawieje śnieżne. Śnieg jest przewiewany, tworzą się zaspy. Dzisiejsze opady wg prognoz to ok. 10 cm świeżego śniegu. Temperatury zdecydowanie na minusie - w szczytowych partiach ok -10°C, niżej ok -3°C. Zachmurzenie duże, zmienna widzialność. Wiatr silny w porywach do nawet do ok. 120 km/h, tym samym temperatura odczuwalna będzie znacznie niższa. To wszystko spowoduje, że warunki dla uprawiania turystyki nadal będą bardzo trudne.

PRZYPOMINAMY - UWAGA JEST BARDZO ŚLISKO! Szlaki są zlodzone i przykryte warstwą świeżego i przewianego śniegu. Pamiętajmy, że wiatr wzmaga odczucie zimna.
Odradzamy wycieczki w partie grzbietowe Karkonoszy w takich warunkach pogodowych. W przypadku wzmagającego się wiatru nie zalecamy również wędrówek po szlakach na terenie leśnym. Apelujemy o rozwagę!

Jeśli wybieracie się szlakami na czeską stronę, warto zainstalować w telefonie aplikację Zachranka odpowiednik polskiej aplikacji Ratunek.
Instrukcja używania "Zachranki" jest na https://www.youtube.com/watch?v=QJRK8Y8-JjE
Warto pamiętać również, że akcje ratunkowe po stronie czeskiej są płatne i kupić przed wyjazdem odpowiednie ubezpieczenie.

Przypominamy o odpowiednim przygotowaniu się do wędrówek górskich!
1) Pamiętajmy o kijkach i raczkach, wysokich butach, ciepłej odzieży (najlepiej ubieranej na cebulkę), kurtce chroniącej przed wiatrem i opadami, rękawiczkach i czapce.
2) Zabierzmy ze sobą ciepły napój, prowiant dający nam energię.
3) Naładujmy telefon, zabierzmy power bank, do plecaka spakujmy czołówkę (sprawdź czy działa!).
4) Planujmy wycieczki uwzględniając nasze doświadczenie w wędrowaniu w warunkach zimowych - odpowiednio wcześnie zaczynajmy wycieczki, aby zdążyć przed zmrokiem do miejsca noclegu. Zawsze miejmy w plecaku papierową mapę - ona się nie rozładuje!
5) Pamiętajmy o zasadzie, że w zimie, powyżej granicy lasu wędrujemy po szlakach, które są otyczkowane - na nich jesteśmy bezpieczni. Pamiętajmy o tej zasadzie szczególnie przy dużym zachmurzeniu, zamieci, intensywnych opadach śniegu, które ograniczają widoczność!
6) W góry nie wychodźmy bez aplikacji RATUNEK na naszym telefonie i bez sprawdzenia pogody na stronie Grupy Karkonoskiej GOPR
Obecnie zamknięte są odcinki szlaków w Karkonoskim Parku Narodowym, przebiegające przez tereny narażone na lawiny lub o utrudnieniach związanych z warunkami zimowymi.

Ze względu na warunki zimowe i przebieg przecinający tory lawin zamknięte są:

szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki na odcinku od zamkniętego schroniska Nad Łomniczką do Domu Śląskiego;
szlak żółty przez niszę niwalną Białego Jaru na odcinku od schroniska Strzecha Akademicka do szlaku czarnego na Kopę;
szlak żółty od Schroniska pod Łabskim Szczytem do Śnieżnych Kotłów (do szlaku czerwonego);
szlak niebieski tzw. Droga Jubileuszowa, na Śnieżkę;
szlak zielony tzw. Ścieżka nad Reglami przez Śnieżne Kotły, na odcinku od schroniska Pod Łabskim Szczytem do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem;
szlak niebieski przez Kocioł Małego Stawu, od Domku Myśliwskiego do schroniska Samotnia.
szlak zielony na odcinku od górnej stacji wyciągu na Szrenicę do szlaku czerwonego przy skałkach Trzy Świnki.

Prosimy o rozwagę w górach i respektowania zakazów na zamkniętych szlakach.
Informacje o szlakach oraz stopniu zagrożenia lawinowego w KPN znajdziecie na stronie https://www.kpnmab.pl/ostrzezenia
Wędrujcie bezpiecznie!