25 lat od "Listu 44"

Niewielu jeleniogórzan wie, że w tym tygodniu obchodzimy 25 rocznicę publikacji listu otwartego do Sejmu Rzeczypospolitej Ludowej. 29 kwietnia 1982 roku przedstawiciele antykomunistycznej opozycji złożyli swój list w Kancelarii Głównej Sejmu.
Sygnatariusze protestowali przeciwko bezprawnemu internowaniu tysięcy osób, przetrzymywaniu ich bez zarzutów, zastraszaniu społeczeństwa, likwidowaniu struktur NSZZ "Solidarność". W liście mogliśmy przeczytać między innymi: " System sprawowania władzy, obarczony odpowiedzialnością za tolerowanie od lat zjawisk niepraworządności oraz za powtarzające się kryzysy jest w odczuciu społecznym niewiarygodny". Autorzy apelowali między innymi o: "zaniechanie dalszych działań represyjnych, a przede wszystkim- zwolnienie internowanych oraz zastosowanie amnestii wobec osób aresztowanych za działalność związkową po 13 grudnia 1981r.".
W najbliższą sobotę sygnatariusze listu spotykają się w ratuszu z prezydentem Obrębalskim, a o godzinie 16 w Dworze "Czarne" odbędzie się spotkanie oraz dyskusja panelowa z udziałem historyków i młodzieży.
Przykład "Listu 44" przekonuje, że nieprawdą jest mit Jeleniej Góry jako "czerwonej kotliny", przypomina o opozycji działającej w mieście, o odwadze ludzi którzy przeciwstawiali się komunistycznej władzy ryzykując życiem swoim, a w wielu przypadkach, również najbliższej rodziny.
Do osób które podpisały się pod listem należą między innymi: Krzysztof Czerkasow, Jacek Jakubiec, Wojciech Jastrzębski, Tadeusz Lewandowski, Kazimierz Pichlak, Wiktor Prystrom.

OK