Cena abonamentu za wodę większa o ponad 1000 proc. Przedsiębiorcy oburzeni.

Szefostwo jeleniogórskiego przedszkola Kraina Smyka zbiera podpisy pod listem otwartym do prezydenta Jeleniej Góry w sprawie podwyżek abonamentu za wodę, która przekracza 1000 procent, a dotyka przedsiębiorców pobierających więcej niż 40 metrów wody miesięcznie.

"My, mieszkańcy Jeleniej Góry, wyrażamy głębokie oburzenie i sprzeciw wobec podwyżki ceny abonamentu za wodę, która często przekracza 1100% (ponad tysiąc procent!), która od miesiąca października 2021 r. obowiązuje w naszym mieście Jelenia Góra dla przedsiębiorców" - napisali autorzy. Przedsiębiorca Grzegorz Stankiewicz mówi, że po podwyżkach będzie więcej płacił abonamentu za licznik niż za zużycie wody.

- Rosnące podatki i opłaty drenują ponad miarę kieszenie jeleniogórzan - mówią radny Paweł Piotrowicz i senator Krzysztof Mróz.

Prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak tłumaczy, że nie miał wpływu na wzrost opłat za wodę, bo te są zatwierdzanie nie przez miasto, a przez Wody Polskie. Rzecznik wodociągowej spółki Wodnik Zbigniew Rzońca przyznaje, że wysoka opłata abonamentowa może być dla niektórych przedsiębiorców sporym obciążeniem, ale została ustalona w taki sposób, by najwięcej płacili ci, którzy najwięcej zużywają:

- Pracujemy nad zmianą taryfy, by ochronić tych najmniejszych przedsiębiorców - dodaje Zbigniew Rzońca.

Prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak zapewnia, że podwyżki cen wody zostały przygotowane z pominięciem urzędu i on się o nich dowiedział niewiele przed radnymi i mieszkańcami. Przedsiębiorcy tymczasem podkreślają, że w przypadku niektórych biznesów nowe opłaty, których nie da się przerzucić na cenę produktów, zmniejszą rentowność działalności i utrudnią rozwój firm.

prw.pl

Oświadczenie Wodnika