Sprawdzają respektowanie obostrzeń przez mieszkańców

Policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze wraz z pracownikami jeleniogórskiego sanepidu w miniony weekend sprawdzali czy klienci i pracownicy sklepów wielkopowierzchniowych przestrzegają przepisów związanych z epidemią koronawirusa oraz czy stosują się do wszelkich zasad bezpieczeństwa epidemicznego.

W miniony weekend policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze wspólnie z pracownikami jeleniogórskiego sanepidu sprawdzali sklepy wielkopowierzchniowe pod kątem przestrzegania przepisów związanych z zagrożeniem epidemią Covid-19.

W ramach prowadzonych działań zwracano szczególną uwagę, czy poszczególne punkty posiadają prawidłowe oznakowanie, czy posiadają środki dezynfekcyjne oraz czy sprzedawcy i klienci stosują się do nakazu noszenia maseczek. Osoby, które nie stosowały się do obowiązku zakrywania ust i nosa zostały pouczone.

Jednocześnie promowano wykorzystywanie do pakowania rękawic foliowych, celem ograniczania możliwości przebierania i dotykania produktów, które są przeznaczone do spożycia bez mycia i obróbki termicznej.

Niestety, wciąż jeszcze wiele osób bagatelizuje zagrożenie i na różne sposoby tłumaczy się brakiem maseczki na twarzy. Nic jednak nie usprawiedliwia tak nieodpowiedzialnego zachowania.

Policjanci zgodnie z obowiązującymi przepisami mogą pouczyć bądź ukarać mandatem karnym każdego, kto lekceważy zakrywanie ust i nosa, narażając tym samym innych na zakażenie koronawirusem.

Za nieposiadanie maseczek policjanci mogą ukarać mandatem karnym do 500 zł, a Państwowy Inspektorat Sanitarny nałożyć grzywnę w drodze decyzji do 30 000 zł.

W najbliższych dniach planowane są kolejne kontrole, gdyż troska o życie i zdrowie jest naszą wspólną sprawą, a wprowadzone przepisy służą ochronie życia i zdrowia nas wszystkich.

KMP JG