Spór o podatki w Jeleniej Górze

Na środowej sesji Rady Miejskiej Jeleniej Góry zostanie przedstawiona propozycja Prezydenta Miasta dotycząca podwyżki podatków od nieruchomości, środków transportu oraz opłata uzdrowiskowa. Jak tłumaczy Prezydent Jerzy Łużniak, samorządy muszą zrekompensować sobie straty wynikające z Polskiego Ładu. Ten zakłada m.in. podwyżkę kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, a progu podatkowego do 120 tys. zł. Wprowadzi również zerowy PIT dla pracujących seniorów. Sytuacja, w której pokazuje się mieszkańcom, że mogą płacić mniej do budżetu państwa, a z drugiej strony zabiera się samorządom pieniądze, które pokrywają tę stratę, jest skrajną nieuczciwością wobec naszych mieszkańców - mówi Prezydent Jeleniej Góry.

Senator Krzysztof Mróz twierdzi że taka argumentacja jest nieuprawniona ponieważ samorządy otrzymają rekompensatę wyrównującą straty z tytułu mniejszych podatków z PIT.

Hubert Papaj z klubu radnych Bezpartyjnych zapowiedział że radni będą przeciwni proponowanym podwyżkom.

Nawet o 100% mają wzrosnąć w Jeleniej Górze opłaty za pojemniki na śmieci dla nieruchomości niezamieszkałych w Jeleniej Górze, czyli dla przedsiębiorców.
Nawet o 240% mają wzrosnąć obciążenia podatkowe za autobusy. Maja też wzrosnąć podatki od nieruchomości. - To szaleństwo - mówi opozycyjny radny Hubert Papaj z Bezpartyjnych Samorządowców.

Duża podwyżka dotknie natomiast kuracjuszy. Opłata uzdrowiskowa za dzień pobytu wzrośnie bowiem o 37 procent z dzisiejszych 3,50 PLN do 4,80 PLN.

Muzyczne Radio/prw.pl