Zebranie Delegatów Związku Zawodowego "Solidarność"
W piątek w Mysłakowicach koło Jeleniej Góry odbyło się Sprawozdawcze Walne Zebranie Delegatów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" Regionu Jeleniogórskiego. Obrady zdominowała dyskusja na temat wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazującego zaprzestanie wydobycia w kopalni węgla brunatnego Turów i nakładającego na Polskę kary w przypadku braku jego wykonania.
Na walnym zgromadzeniu jeleniogórskiej "S" obecny był przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Na spotkaniu obecni byli także przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk Kazimierz Kimso oraz przewodniczący Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe Bogdan Orłowski. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także parlamentarzyści, poseł Stanisław Żuk oraz senator Krzysztof Mróz.
Przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda w swoim wystąpieniu zapowiedział, że 22 października związkowcy udadzą się do Luksemburga, gdzie będą protestować przeciw skandalicznej decyzji TSUE, która jest jego zdaniem decyzją polityczną a nie merytoryczną. Mówił także, że temat polsko-czeskich negocjacji to sprawa rządu, od którego związkowcy oczekują przede wszystkim stanowczości i nie ulegania szantażowi.
Przewodniczący Regionu Jeleniogórskiego Franciszek Kopeć, zapewniał o pomocy związkowców innych branż dla górników i energetyków Turowa, niezależnie czy wsparcie konieczne będzie na miejscu czy poza granicami kraju. Jak podkreślił, jest to wspólna sprawa wszystkich związków zawodowych, aby wspólnie walczyć z "chorymi pomysłami brukselskich oligarchów".
Gość piątkowego spotkania, senator Krzysztof Mróz, odczytał list wicepremiera Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych oraz związkowców Turowa. W odczytanym liście znalazły się słowa zapewnienia, że rząd nie planuje zamykać kopalni Turów. Wicepremier podkreślił, że zamknięcie kopalni, a w ślad za nią elektrowni stanowiłoby naruszenie bezpieczeństwa energetycznego Polski i pociągnęłoby za sobą katastrofalne skutki społeczne i ekonomiczne dla regionu. Senator Krzysztof Mróz w swoim krótkim wystąpieniu także zapewniał o pełnym wsparciu dla całej społeczności związanej z bogatyńskim kompleksem energetycznym.
Na spotkaniu obecny był także dyrektor KWB Turów Sławomir Wochna, który w swoim wystąpieniu dziękował w imieniu pracowników za deklaracje pomocy i słowa wsparcia. Jak zapewniał, jedyne czego oczekują pracownicy kopalni to możliwość spokojnej i stabilnej pracy w ramach obowiązującej, legalnej koncesji na wydobycie.
Konkluzją spotkania było przyjęcie przez delegatów Zarządu Regionu Jeleniogórskiego NSZZ "Solidarność" stanowiska w sprawie ataku na kompleks górniczo-energetyczny Turów. W przyjętym dokumencie przeczytać można m.in., że "bezpardonowy atak na kompleks jest jednocześnie agresją na całą polską gospodarkę, na polskie społeczeństwo i polską niezależność". W dokumencie zwraca się uwagę, że z kompleksem związanych jest zawodowo tysiące mieszkańców regionu a dodatkowo cała gama przedsiębiorstw i instytucji jest nierozerwalnie związana z jego działalnością. Jak podkreśla dokument w imię interesów politycznych i gospodarczych wąskiej grupy osób bezprawnie sankcjonuje się zniszczenie życia tysiącom ludzi. Stanowisko zakończone zostało słowami: "Czas na naszą zdecydowaną odpowiedź i zdecydowaną postawę wobec wrogów Turowa, Polski i Polaków".
Informacja prasowa