Stanowisko władz miasta ws. bezpieczeństwa na drogach

Podjęta kilka lat temu decyzja Sejmu RP o ograniczeniu kompetencji Straży Miejskiej w zakresie nadzorowania problemów związanych z ruchem drogowym i jej dalsze uwarunkowania wpłynęły negatywnie na poziom bezpieczeństwa lokalnych społeczności. W dodatku doprowadziła do marnotrawstwa ogromnych kwot, wydatkowanych przez samorządy na instalacje i urządzenia temu służące.

Rozumiejąc przesłanki odebrania Straży Miejskiej możliwości karania mandatami kierowców przekraczających szybkość nie zgadzaliśmy się i nie zgadzamy z tym, że zakupiony sprzęt pozostaje niewykorzystywany, choć jest w dalszym ciągu sprawny i możliwy do uruchomienia przez nowego gestora.

Sprawy naruszenia przepisów w ruchu drogowym w tym aspekcie Ustawodawca przekazał Inspektoratom Transportu Drogowego, które nie przejawiały i wciąż nie przejawiają żadnego zainteresowania, by z tych urządzeń korzystać, co świetnie widać m.in. w ciągu ruchliwej drogi Jelenia Góra - Zgorzelec, gdzie od lat radary są owinięte czarną folią.

Samorządy instalując radary miały na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo na drogach i tak jest do tej pory. Nie jesteśmy zainteresowani pozyskiwaniem środków z mandatów karnych, ubolewamy jednak nad faktem, że państwowa służba, jaką jest ITD. nie próbuje nawet wykorzystać urządzeń, doprowadzając do marnotrawstwa, ale przede wszystkim do obniżenia poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez zaniechanie podjęcia próby uporządkowania sieci radarów dla dobra kierujących pojazdami i pieszych. Dowodem na trudny do pełnej akceptacji nowy stan prawny jest m.in. fakt, że gdy Komenda Miejska Policji w Jeleniej Górze zabiegała o zamontowanie urządzenia tego typu na trasie Jelenia Góra - Wrocław w okolicach Radomierza, to ITD. - mająca pełne kompetencje decyzyjne w tej sprawie - nie zgodziła się z tym wnioskiem.

Pokłosiem takiej polityki są m.in. wypadki na drogach, głównie w miejscach, gdzie ofiarami bywają piesi.

Postulujemy weryfikację ustawy Sejmu i takie wzmocnienie służb ITD., by sprzęt, instalowany za pieniądze mieszkańców wielu miast nadal służył ich bezpieczeństwu.

Jerzy Łużniak

Prezydent Miasta Jeleniej Góry