II Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa

21. marca powinien kojarzyć się nie tylko z I Dniem Wiosny. Jest to także szczególny dzień dla chorych na zespół Downa oraz ich bliskich. Osoby z zespołem Downa są przez część społeczeństwa traktowane w sposób dość dla nich przykry, w zupełnie inny, niż osoby z niepełnosprawnością ruchową. Bolesne epitety, wyśmiewanie się z ograniczeń, dokuczanie już od najmłodszych lat. Mimo, że jest to jedynie ułamek społeczności, warto pokazać nie tylko im, że osoby z zespołem Downa mają wiele do zaoferowania.

Tego dnia w JCK odbył się koncert zorganizowany przez Jeleniogórskie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa. Gwiazdą wieczoru był warszawski pieśniarz i kompozytor Marcin Styczeń. Znany jest on jeleniogórskiej publiczności z rewelacyjnego występu podczas koncerów "Gitarą i Piórem" w Borowicach. Marcin wraz z zespołem zaprezentował własną aranżację muzyczną wierszy młodego Karola Wojtyły. Ponad godzinny koncert zintegrował środowiska ludzi pełnosprawnych wraz z chorymi na "Syndrom 21".

Syndrom 21 jest jedną z najczęściej występujących wad genetycznych. Występuje we wszystkich rasach, grupach etnicznych, bez względu na przynależność do klas społeczno ekonomicznych i narodowściowych. W Polsce rodzi sie rocznie od 600 do 1000 dzieci z zespołem Downa. Wada ta dotyka w takim samym stopniu chłopców jak i dziewczynki. Wada określana jako zespół Downa powstaje w wyniku zaburzenia programu genetycznego komórek rozrodczych. Dziecko dotkniętę tą chorobą posiada jeden dodatkowy - 21 chromoson w każdej z milionów jego komórek (posiada 47 zamiast 46 chromosomów). To własnie obecność dodatkowego chromosomu jest przyczyną charakterystycznego dla zespołu Downa wyglądu i rozwoju psychofizycznego.

Ponadto w godzinach popołudniowych, w Klubie Osiedlowym "Orlik" w Cieplicach otwarto wystawę fotograficzną poświęconą dzieciom z zespołem Downa.

Karolina Nawojka Chałupińska