Ponad 15 tysięcy złotych musi zapłacić crossowiec
Ponad 15 tysięcy złotych łącznie grzywny i kosztów sądowych musi zapłacić 24-letni mężczyzna, który we wrześniu 2018 roku został zatrzymany przez jeleniogórskich policjantów i straż leśną w Sosnówce. Mężczyzna próbował wjechać w policjantów i w ten sposób zmusić ich do odstąpienia od wykonywanych przez nich czynności oraz dodatkowo został ukarany za nielegalny wjazd do lasu, płoszenie zwierząt oraz niszczenie przyrody. Ujawnianie wykroczeń, a w konsekwencji wyeliminowanie tego zjawiska jest głównym celem zawiązanej współpracy pomiędzy Jeleniogórską Policją, a funkcjonariuszami straży leśnej KPN, Nadleśnictwa "Śnieżka" w Kowarach, Nadleśnictwa w Szklarskiej Porębie, Nadleśnictwa Lwówek Śląski, Jawor i Złotoryja. Mundurowi wspólnie prowadzą działania skierowane przeciwko szalejącym quadami i
9 września 2018 roku policjanci Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze wspólnie ze strażą leśną KPN, Nadleśnictwa "Śnieżka" w Kowarach, Nadleśnictwa w Szklarskiej Porębie, we Lwówku Śląskim, w Jaworze i Złotoryi w kotlinie jeleniogórskiej kolejny raz prowadzili działania skierowane przeciwko kierującym quadami i motocyklami crossowymi, którzy wjeżdżając do lasu łamią obowiązujące w tym zakresie przepisy prawne. W trakcie działań funkcjonariusze w kompleksie leśnym w Sosnówce zauważyli młodego mężczyznę na motocyklu crossowym. Postanowili go zatrzymać, jednak mężczyzna zaczął uciekać i próbował w nich wjechać, aby w ten sposób zmusić ich do odstąpienia od wykonywanych przez nich czynności. Został zatrzymany, a okazał się nim 24-letni mieszkaniec powiatu jeleniogórskiego. Sprawa trafiła do Sądu. Po 2 latach zapadł wyrok, zgodnie z którym mężczyzna musi zapłacić łącznie ponad 15 tysięcy złotych, w tym 7500 tysiąca złotych grzywny za próbę zmuszenia funkcjonariuszy do odstąpienia od czynności prawnych, 7000 zł grzywny za pozostałe wykroczenia, czyli nielegalny wjazd do lasu, płoszenie zwierząt oraz niszczenie przyrody. Dodatkowo mężczyzna musi zapłacić koszty sądowe.
Wspólne działania leśników i mundurowych mają nie tylko zapobiec niszczeniu przyrody, ale też sprawić, że spacerowicze będą czuli się bezpieczniej i nie będą narzekali na hałasy. Funkcjonariusze zapowiadają, że z uwagi na dużą uciążliwość dla mieszkańców oraz łamanie obowiązujących przepisów osoby poruszające się na quadach lub crossach za nielegalny wjazd do lasu będą doprowadzani przed oblicze Sądu.
KMP JG