Gorąca Noc Muzeów w Laboratorium Szkła

Kontynuujemy naszą gorącą podróż Szlakiem Szkła na Polsko-Czeskim Pograniczu! Zapraszamy już w ten piątek oraz sobotę na pokazy!

I dzień 18.09.2020 (piątek)
10.00 -18.00 Pokazy techniki wyrobu szkła na gorąco przy piecu szklarskim - Petr Glosik.

II dzień 19.09.2020 (sobota)
15.00 -22.00 Pokazy techniki wyrobu szkła na gorąco przy piecu szklarskim - Petr Glosik.
17.00 -22.00 Zwiedzanie stałej wystawy szkła artystycznego z udziałem pracowników Działu Szkła (Edyta Patro, Dominika Pawłowska).

Wystawa konkursowa XXI Biennale Fotografii Górskiej 18.09. godz. 12:00

Konkurs fotograficzny o tematyce górskiej organizowany przez Jeleniogórskie Centrum Kultury w Jeleniej Górze od czterdziestu lat. Biennale adresowane jest do wszystkich fotografujących góry, ich piękno i wszelkie przejawy ludzkiej aktywności na terenach górskich. Konkurs skierowany jest zarówno do artystów fotografików, jak i do amatorów fotografii. Otwarcie wystawy konkursowej i wręczenie nagród laureatom odbędzie się 18 września 2020 r. w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.

Oprócz wystawy konkursowej 18 września w Muzeum Karkonoskim zostanie zaprezentowana wystawa fotografii Mieczysława Karłowicza - "Fotograf prawie doskonały", wybitnego polskiego kompozytora i fotografika z przełomu XIX i XX w. Jego twórczość fotograficzna była związana z Tatrami, narciarstwem oraz aktywnością publicystyczną. Zdjęcia zaprezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Centralnej Biblioteki Górskiej w Krakowie.

Wystawa potrwa do 11 października 2020 roku

Europejskie Dni Dziedzictwa - Prelekcje

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbędą się dwie kolejne ciekawe prelekcje.
W sobotę 19.09. o godz. 11:00, dyrektor muzeum - dr Przemysław Wiater, poprowadzi wykład "Znaki Walońskie w Górach Olbrzymich". Znaki Walońskie w Górach Olbrzymich pełniły różne, często przenikające się funkcje: kierunkowe, informacyjne i magiczne. Były to pierwsze znaki oznaczające drogę - swego rodzaju pierwowzory dzisiejszych znaków turystycznych.
W niedzielę 20.09. o godz. 11:00, historyk - Jan Tyszkiewicz, poprowadzi wykład pt. "Kapitaliści bez państwa". Przedstawi w nim losy wybranych polskich przedsiębiorców, zarówno pod zaborami jak i poza nimi, którzy osiągnęli sukces bez państwa, które mogłoby reprezentować naród. Polacy, mimo że byli poddanymi obcych mocarstw intensywnie wykorzystywali możliwości jakie dała rewolucja przemysłowa i aktywnie brali udział w mającym miejsce rozwoju gospodarczym.

Spotkanie: Zbigniew Ładygin, autor książki "Mieczysław Karłowicz. Fotografie" 20.09. godz. 13:00

Książka "Mieczysław Karłowicz. Fotografie", została wydana przez Oficynę Wydawniczą Wierchy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. To tam, w krakowskim Centralnym Ośrodku Turystyki Górskiej PTTK przechowywane są pozostałe po Karłowiczu oryginalne szklane negatywy i wykonane jego ręką albumy ze zdjęciami z tatrzańskich wędrówek.
Książka stanowi katalog wszystkich zachowanych zdjęć kompozytora z dokładnymi ich opisami, a także analizę jego fotograficznych dokonań. Spotkanie z autorem opracowania wyjawi szczegóły pracy nad książką i tajemnice fotograficznej pasji Mieczysława Karłowicza.
Zbigniew Ładygin - dziennikarz, krajoznawca, publicysta. Pracował w "Gazecie Krakowskiej", prowadząc jej oddział zakopiański.
Przez wiele lat kierował wydawnictwami Tatrzańskiego Parku Narodowego, czyniąc z nich liczącą się oficynę. Współredaktor czasopisma "Tatry". Przewodnik tatrzański, taternik, speleolog. Zajmuje się też fotografią i jej historią

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Przypominamy, że na terenie muzeum obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych, dezynfekcji dłoni oraz zachowanie odstępów pomiędzy zwiedzającymi.

Muzeum Karkonoskie