Świat po koronakryzysie głównym tematem Forum Ekonomicznego

Hiszpania najbardziej ucierpiała wsród państw europejskich z powodu kryzysu i zamrożenia gospodarki; Finlandia - najmniej. Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że Polska poradziła sobie lepiej niż większość zachodnich krajów UE. Świat po koronakryzysie to główny temat trwającego w Karpaczu Forum Ekonomicznego. Zdaniem uczestników Forum Ekonomicznego najgorsze w gospodarce już za nami. - Najprawdopodobniej byliśmy świadkiem jednej z najgłębszych w historii recesji, ale miejmy nadzieję najkrótszej - mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Jak mówią dane Eurostatu, gospodarka UE skurczyła się w drugim kwartale o prawie 14 proc. Znacznie łagodniej niż bogaty zachód Europy koronakryzys uderzył w gospodarki naszej części kontynentu.

W przypadku Polski to efekt szybszego odmrożenia gospodarki i wprowadzenia tarczy antykryzysowej, która nadszarpnęła fundusze państwa, ale uratowała przedsiębiorstwa przed upadkiem.

W najbliższych latach polską gospodarkę mają stymulować inwestycje w ekologiczną produkcję energii. - Polska gospodarka może zyskać nawet 300 tys. miejsc pracy - powiedział Michał Kurtyka, minister klimatu.

Z drugiej strony do Polski napłyną pieniądze z unijnego funduszu odbudowy. Rząd już opracowuje plan wydania blisko 60 mld euro.

- Zebraliśmy ponad 2,5 tys. pomysłów, przedsięwzięć, projektów, które mają wpisywać się w założenie krajowego planu odbudowy - powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy u polityki regionalnej.

tvp.info