40. rocznica powstania NSZZ "Solidarność"

Wczoraj w Jeleniej Górze odbywały się uroczystości związane z 40. rocznicą powstania Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych "Solidarność". O godzinie 10:30 w Bazylice pw. Św. Erazma i Pankracego odprawiono z tej okazji uroczystą Mszę Świętą, z udziałem pocztów sztandarowych organizacji zakładowych z regionu jeleniogórskiego, m. in. z Bolesławca i Zgorzelca. Mszy Świętej przewodniczył ks. dziekan Bogdan Żygadło. Podczas Mszy poświęcono nowy sztandar organizacji emerytów i rencistów działającej przy jeleniogórskim zarządzie regionu. W swojej homilii ksiądz dziekan nawiązał do wydarzeń sprzed 40 lat związanych z podpisaniem Porozumień Sierpniowych. Mówił, że "Solidarność" powstała "z pragnienia ludzkich serc i dążenia do wolności".

Po Mszy Świętej obchody przeniosły się na plac przed bazyliką, gdzie znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona "Solidarności". Uczestnicy złożyli okolicznościowe wiązanki kwiatów. Była to również okazja do przemówień i wystąpień. Przewodniczący Regionu Jeleniogórskiego NSZZ "Solidarność" Franciszek Kopeć przytoczył historię związku. Prosił zebranych o pamięć o wydarzeniach sprzed 40 lat oraz powiedział, że "była, jest i będzie tylko jedna "Solidarność", która nie pozwoli się podzielić". Senator PiS Krzysztof Mróz mówił o konieczności zachowania pamięci o bohaterach tamtych czasów, którzy walczyli o wolną i demokratyczną Polskę. Dodał, że dzisiaj "Solidarność" nadal jest potrzebna, aby walczyć o prawa pracownicze.

Podczas uroczystości przewodniczący Regionu Jeleniogórskiego "S" wręczył odznaczenia dla osób, które przed 40 laty walczyły o legalizację "Solidarności". Przyznano także specjalne podziękowania dla osób, które, już w nowej, w pełni demokratycznej Polsce, swoją postawą i działalnością wcielają w życie ideały "S". Wśród wyróżnionych znaleźli się m. in. ks. dziekan Bogdan Żygadło oraz były szef jeleniogórskiej Solidarności Ryszard Matusiak.

Wydarzenia w Jeleniej Górze odbyły się w ramach 40. rocznicy podpisania Porozumień sierpniowych z 1980 roku. Były to porozumienia zawarte przez rząd PRL z komitetami strajkowymi czterech zakładów przemysłowych.

Na mocy porozumień mogło dojść do rejestracji legalnych, samorządnych związków zawodowych pod szyldem NSZZ "Solidarność". Wśród innych postulatów strajkujących znalazły się m. in. prawo do strajku i wolności słowa, przywrócenie do pracy zwolnionych z powodów politycznych czy wzrost płac.