Seniorze! Nie daj się oszukać.
Oszuści wykorzystują różne sposoby, by wzbogacić się kosztem nieostrożnych osób. Podają się za członków rodziny, pracowników administracji, instytucji państwowych, organizacji charytatywnych. Ponadto pojawiły się doniesienia o nowych oszustwach związanych z epidemią koronawirusa. Dlatego też jeleniogórscy policjanci, aby dotrzeć i ostrzec przed tego typu działaniami rozdawali seniorom ulotki w godzinach ich zakupów w sklepach.
Jeleniogórscy policjanci 24 kwietnia br. w godzinach zakupów dla seniorów rozdawali im ulotki zawierające informacje o sposobach działania oszustów oraz porady jak nie dać się oszukać.
W materiałach, które otrzymali seniorzy znajdują się wskazówki jak zachować się w przypadku telefonów od osób, które podszywają się pod urzędników, pracowników administracji, najbliższych członków rodziny czy policjantów. Policjanci informowali, że przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, aby nie podejmować żadnych pochopnych działań. Nie informować nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacać z banku wszystkich oszczędności. Zadzwonić do kogoś z rodziny, zapytać o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje.
W ostatnim czasie zarówno w całym kraju, jak również z regionie jeleniogórskim doszło do oszustw metodą na, tzw. Policjanta. Należy pamiętać, że policjanci nie będą kontaktować się w żadnej ważnej sprawie telefonicznie, tylko przyjadą do mieszkania, czy domu. Muszą też przedstawić się i okazać legitymację służbową. Poza tym obecność każdego policjanta w naszym domu możemy potwierdzić u oficera dyżurnego, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Pamiętajmy, że Policjanci nigdy nie proszą o branie kredytów w ramach pomocy w działaniach operacyjnych! Żaden funkcjonariusz nie może też żądać ani przyjmować pieniędzy za prowadzoną sprawę. Nie "zabezpiecza" również pieniędzy przechowywanych w domach czy na koncie bankowym.
Policjanci przypominali seniorom, aby
- zawsze kierowali się zasadą " ograniczonego zaufania",
- w przypadku prośby o nagłą pożyczkę poprosili o osobisty kontakt z osobą podającą się za krewnego,
- skontaktowali się z innymi członkami rodziny w celu zweryfikowania "tragicznej" informacji, która miała być powodem pożyczki.
W każdym przypadku podejrzenia oszustwa należy powiadomić Policję.