W Jeleniej Górze nie będzie wyborów prezydenckich
Zgodnie z wczorajszą deklaracją przekazuję Państwu swoje stanowisko w sprawie braku możliwości przeprowadzenia majowych wyborów prezydenckich. Pismo skierowałem do Prezesa Rady Ministrów, Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, Komisarza Wyborczego w Jeleniej Górze, Związku Miast Polskich oraz Wojewody Dolnośląskiego.
Uprzejmie informuję, że w związku ze stanem epidemii, ogłoszonym przez najwyższe władze Rzeczypospolitej, dynamicznie rozprzestrzeniającym się zagrożeniem infekcją, która może objąć trudno do przewidzenia część społeczeństwa i ograniczeniami prawnymi i formalnymi, wynikającymi z powyższych nie istnieją możliwości należytego przygotowania i bezpiecznego przeprowadzenia wyborów prezydenckich planowanych na 10 maja 2020 r.
Zgodnie z poleceniami i zarządzeniami centralnych władz Państwa wprowadziliśmy istotne ograniczenia w życiu społecznym, by zminimalizować ryzyko zarażenia mieszkańców miasta i regionu. Apele władz, w tym Prezydenta RP, Premiera RP oraz przedstawicieli służby zdrowia, kierowane do społeczeństwa jednoznacznie wskazują na absolutną konieczność ograniczenia wszelkiej aktywności poza niezbędnymi dla podtrzymania funkcji życiowych i ochrony zdrowia.
Nie ma możliwości, by w tej sytuacji skompletować składy OKW, nie ma tym bardziej możliwości, by - w świetle zakazu gromadzenia się, nawet w świątyniach - grup powyżej 5 osób, skutecznie i właściwie przeprowadzić niezbędne szkolenia członków OKW.
Nie ma możliwości, w sytuacji dynamicznie poszerzającej się epidemii skutecznie organizować miejsca pracy OKW tym bardziej, że są one często lokalizowane w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach opieki leczniczej, itp. Nawet jeśli siedziby OKW organizowane są w innych instytucjach, jak poczty, czy placówki kultury, to obecnie dostęp do nich jest niemożliwy, lub przynajmniej skrajnie trudny, a przez to uniemożliwiający właściwe przygotowanie lokali wyborczych.
Zaangażowanie dużej grupy ludzi do organizacji i przeprowadzenia wyborów (a w warunkach Jeleniej Góry jest to ok. 800 - 900 osób) oznacza narażenie ich na bezpośrednie zagrożenie utraty zdrowia lub życia. Jako osoba odpowiedzialna za ich bezpieczeństwo nie mogę nikogo do tego namawiać, nakłaniać czy zmuszać. Zachęcanie Mieszkańców do udziału w wyborach byłoby z mojej strony skrajnie nieetycznym działaniem, jako że mam świadomość, że w ten sposób sprowadzam na nich i ich rodziny niebezpieczeństwo ciężkiej choroby lub śmierci.
Jako Prezydent Miasta nie mogę przyjąć na siebie odpowiedzialności za podejmowanie działań, które godzą w fundamentalne uprawnienia mieszkańców, jakim jest poczucie osobistego bezpieczeństwa.
Jerzy Łużniak- Prezydent Miasta Jeleniej Góry