Drukujemy przyłbice ochronne dla lekarzy

Pracownicy i studenci Politechniki Wrocławskiej włączyli się w akcję produkcji sprzętu ochronnego, który może być wykorzystywany przez lekarzy w trakcie trwającej epidemii. Dzięki wykorzystaniu technologii druku 3D na Wydziale Mechanicznym wytwarzane są m.in. przyłbice.

- W związku z obecną sytuacją w kraju i na świecie powstaje wiele inicjatyw, w których wolontariusze wspierają pracowników służby zdrowia. Jedną z takich akcji jest wytwarzanie przyrostowe sprzętów ochronnych, m.in. przyłbic. W Katedrze Technologii Laserowych, Automatyzacji i Organizacji Produkcji Politechniki Wrocławskiej uruchomiono już sześć urządzeń, na których w ciągu czterech dni udało się wykonać już prawie 150 sztuk - mówi dr hab. inż. Tomasz Kurzynowski, prof. uczelni i kierownik katedry.

Oprócz bezpośredniego wydruku i przygotowywania przyłbic do złożenia, pracownicy wraz ze studentami Wydziału Mechanicznego zoptymalizowali istniejący model przyłbicy, udostępniony początkowo przez firmę Prusa Research.

- Model został zoptymalizowany w taki sposób, żeby można było zastąpić trudno dostępną płytę PVA/PETG, stanowiącą przednią osłonę, poprzez folię do bindowania w rozmiarze A4. Ponadto skrócony został czas wydruku oraz poprawiona została wygoda użytkowania przyłbicy - wyjaśnia prof. Kurzynowski.

Teraz na podstawie tego modelu aktywiści oraz wolontariusze z Wrocławia i okolic mogą drukować przyłbice dla lokalnych i okolicznych szpitali. - Zapotrzebowanie na tego typu sprzęt ochronny nieustannie rośnie i obecnie wynosi już ponad 2400 sztuk - dodaje prof. Kurzynowski.

Posiadacze drukarek 3D mogą się przyłączyć do akcji. Wszystkie szczegóły można znaleźć w grupie koordynacyjnej dla Wrocławia i okolic: https://www.facebook.com/groups/1044630732587457/.

Dla osób, które nie mają możliwości drukowania lub składania przyłbic, ale wciąż chcą wesprzeć akcję, powstała zbiórka non-profit, założona przez studenta Wydziału Mechanicznego. Więcej informacji na stronie https://zrzutka.pl/fxxya8